65 Światowy Dzień Trędowatych – 28 stycznia 2018

W niedzielę, 28 stycznia br., w Kościele na całym świecie po raz 65 obchodzony będzie Światowy Dzień Trędowatych. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: “Zapomniana choroba, zapomniani chorzy”.

W naszej parafii przeprowadzona zostanie przy wyjściu z kościoła zbiórka do puszek. Z góry serdecznie dziękujemy za każdą ofiarę, która płynie z wrażliwości na ludzkie nieszczęście. Zebrane środki przekazane zostaną Fundacji Polskiej Raoula Follereau, która zajmuje się pomocą chorym na trąd.

Kiedy mowa jest o chorych na trąd, na myśl nasuwa się postać Św. Damiana de Veuster, największego Belga wszech czasów, Apostoła trędowatych.

O. Damian de Veuster mając 33 lata dobrowolnie wyjechał jako duszpasterz na wchodzącą w skład archipelagu Hawajów wyspę Molokai, gdzie na półwyspie Kalaupapa od 1866 r. znajdowała się kolonia trędowatych. Nikt ze zdrowych ludzi nie chciał tam żyć i pracować, a na wyspie – obok choroby – szerzyły się bezprawie i demoralizacja. Nowo przybyły kapłan w niezwykle trudnych warunkach rozpoczął posługę wśród miejscowej ludności. Potrafił uporządkować wiele spraw, m.in. udało mu się znacznie zmniejszyć przestępczość i ogromnie ożywić życie religijne. Pomagał ludziom jako kapłan, nauczyciel i lekarz. W sumie przepracował tam 11 lat, poświęcając się chorym i umierającym w nieludzkich warunkach tubylcom. Zmarł 15 kwietnia 1889 roku, sam zaraziwszy się trądem 6 lat wcześniej.

Przed niemal siedemdziesięciu laty trumnę z jego prochami sprowadzono z najwyższymi honorami do Belgii. 4 czerwca 1995 roku, podczas swej drugiej pielgrzymki do Belgii, Jan Paweł II ogłosił w Brukseli o. Damiana de Veustera błogosławionym.

W 2005 roku telewidzowie flamandzcy wybrali „Apostoła trędowatych” “największym Belgiem wszech czasów” spośród 111 kandydatów. Podkreślono, że przez pracę na Molokai bł. o. Damian stał się symbolem miłości bliźniego. Wyprzedził on tak znanych swoich rodaków, jak flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa (1577-1640), surrealistę René Magritte’a (1898-1967), urodzonego w 1945 r. kolarskiego mistrza świata zawodowców Eddy Merckxa i piosenkarza Jacquesa Brela (1929-78).

11 października 2009 roku o. Damian de Veuster został ogłoszony przez papieża Benedykta XVI świętym. Św. Damian uchodzi m. in. za patrona chorych na trąd, AIDS oraz amerykańskiego stanu Hawaje.