Bł. Edmund Bojanowski – sylwetka Ojca Zgromadzenia Sióstr NMP Niepokalanie Poczętej

W II niedzielę Wielkiego Postu, 25 lutego, która jest obchodzona w Kościele jako niedziela „Ad Gentes” – czyli jako dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami u nas w kościele gościliśmy s. Laurettę. Siostra przybliżyła nam sylwetkę bł. Edmunda Bojanowskiego (1814-1871) – propagatora i prekursora  ewangelizacyjnego zaangażowania ludzi świeckich, który działał w okresie zaborów. Mimo, iż na mapie Europy nie było Polski, Bł. Edmund przygotowywał dziewczęta do prowadzenia ochronek dla biednych dzieci. Tam uczono je czytać, pisać a także modlić się, wpajano miłość do Ojczyzny. W każdej ochronce obowiązkowo znajdował się obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Bł. Bojanowski był założycielem  Zgromadzenia Sióstr NMP Niepokalanie Poczętej, czyli Sióstr Służebniczek NMP.

Siostra Lauretta w swoim krótkim wystąpieniu przypominała, że każdy ochrzczony jest powołany do misji. Powołanie misyjne wypływa z sakramentów. Zapytana o to, co ją najbardziej urzekło w sylwetce Ojca ich Zgromadzenia powiedziała, że więź duchową z Bł. Edmundem, którego przed wstąpieniem do zakonu nie znała,  nawiązała dopiero na pewnym etapie formacji zakonnej. A ujęła ją otwartość serca Edmunda Bojanowskiego na potrzeby biednych dzieci, ludzi chorych i starszych.

Zapowiadając spotkanie z siostrą Laurettą, dwa tygodnie wcześniej – w niedzielę, 11 lutego, ks. prob. Ignacy przygotował w kościele wystawę książek opowiadających o życiu i działalności Bł. Edmunda. Zaprezentowane książki można było nabyć w niedzielę, 25 lutego, po każdej Mszy św. u Marty i Zuzi. Dziewczęta przyjechały wraz z s. Laurettą, aby jej pomóc w rozprowadzaniu książek i broszurek. Swoje zadanie potraktowały poważnie ale też z ogromną radością.

Po raz pierwszy Siostra Lauretta przyjechała do naszej parafii w sierpniu 2017 r., aby poprowadzić rekolekcje dla dziewcząt należących do Dzieci Maryi. Zachwyciła się pięknym wystrojem naszej świątyni ale zauważyła, że wśród postaci wymalowanych w prezbiterium brakuje Bł. Edmunda, który miał ogromną cześć do Matki Bożej Częstochowskiej. Podzieliła się swoim spostrzeżeniem z Ks. Proboszczem i zaproponowała, że przedstawi parafianom postać Ojca ich Zgromadzenia.

Siostra Lauretta bardzo serdecznie dziękuje Ks. prob. Ignacemu za zaproszenie i stworzenie okazji do przybliżenia sylwetki Bł. Edmunda, za życzliwe przyjęcie oraz za wielka gościnność a także dziękuje Parafianom za okazane zainteresowanie.