Finałowy koncert “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej” w Pogórzu, 1.10.2017

W niedzielę 1 października, dokładnie w szóstą rocznicę poświęcenia naszego kościoła, ponad dwustuosobowa publiczność wypełniła wnętrze pogórskiej świątyni, by wysłuchać koncertu finałowego 9. edycji Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej. Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać znakomitego Chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, prowadzonego przez wielkiego dyrygenta prof. Jana Borowskiego. W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy szereg pieśni a’cappella, a także utwory z towarzyszeniem instrumentalnym. Chórowi akompaniowali – Małgorzata Koba (skrzypce) oraz Paweł Seligman (fortepian i organy). Podczas koncertu wysłuchaliśmy utworów na organy w wykonaniu Pawła Seligmana.

Doskonałe brzmienie zespołu, świetna emisja głosu oraz porywające interpretacje utworów to w dużej mierze zasługa prof. Jana Borowskiego – założyciela i dyrygenta chóru oraz jego żony – prof. Beaty Borowskiej. Chór podczas zaledwie 14 lat istnienia uzyskał już kilkadziesiąt nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych, w tym dwunastokrotnie nagrodę Grand Prix. Także i pogórska publiczność została niemal “zaczarowana” przez chór i jego dyrygenta. Po półtoragodzinnym koncercie słuchacze długimi oklaskami domagali się bisów, nie chcąc kończyć tego wielkiego muzycznego przeżycia…

Tegoroczny festiwal już za nami. Wysłuchaliśmy czterech zróżnicowanych koncertów – mogliśmy posłuchać świetnych organistów, kwartetu smyczkowego, skrzypiec solo, chóru, a także kameralnego duetu dwóch organistek.

Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Skoczów oraz Starostwu Powiatowemu w Cieszynie za wsparcie dziewiątej już edycji naszego festiwalu. Pierwsze i bezsprzecznie największe podziękowania należą się pomysłodawcy festiwalu i jego dyrektorowi – ks. proboszczowi Ignacemu Czaderowi.  To dzięki jego decyzjom i pomysłom (a nawet pracy przy demontażu organów w Berlinie) mamy tak wspaniały instrument w naszym kościele. Instrument, który ks. kan. Ignacy Czader chce, aby “żył” także poza liturgią służąc podczas koncertów.

Dalej podziękowania kierujemy do osób, które w różny sposób pomagały przy organizacji tegorocznej edycji: Tomaszowi Barcikowi za opiekę nad instrumentem i przygotowanie go do każdego koncertu; Paniom na probostwie za przygotowanie posiłków dla wykonawców poszczególnych koncertów i Panu Kościelnemu. Dziękujemy uczniom szkół muzycznych, którzy na koncertach festiwalowych byli rejestratorami: Remigiuszowi Nowak i Łucji Buława. Dziękujemy Annie Seligman za obsługę kamery, panu Piotrowi Góreckiemu oraz pani Joannie Wątorek z Biura Promocji Urzędu Miasta Skoczowa za robienie zdjęć podczas  koncertów. Podziękowania kierujemy do księdza wikarego – Ks. Damiana Szafrańskiego za poprowadzenie koncertu finałowego.

Ogromne podziękowania należą się publiczności – swoją obecnością na koncertach dają dowód, że organizacja festiwalu ma sens! Już dziś zapraszamy na koncert inauguracyjny X edycji “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej” – 3 maja 2018 roku.

P. Seligman