Organy

Pierwotnie zaprojektowane zostały jako instrument dydaktyczny i zbudowano je w 1985 roku w Musikhochschule we Freiburgu. W roku 1987 parafia św. Wawrzyńca w Berlinie zakupiła akademickie organy, które pełniły w kościele funkcję liturgiczną i koncertową przez 20 lat. W roku 2007 dokonano ponownego demontażu instrumentu, w celu przeniesienia go do kościoła NMP Królowej Polski w Pogórzu. Prace renowacyjne i montażowe prowadzone były pod kierownictwem dr Tomasza Orlowa, we współpracy z mgr Sebastianem Thielem – przy udziale grupy parafian.
Obecnie organy mają 8,30 m szerokości i 6,50 m wysokości. Dźwięki wydobywa ok. 3 tysiące piszczałek z najszlachetniejszych materiałów: cyny i miedzi. Stół organowy wyposażony jest w trzy manuały.
W czerwcu 2008 roku zakończyły się prace związane z zamontowaniem instrumentu na chórze kościoła parafialnego w Pogórzu. Poświęcenia instrumentu 5 października 2008 roku dokonał biskup Janusz Zimniak.
Zgodnie z wyjątkowymi właściwościami instrumentu służy on nie tylko podczas sprawowanych w kościele w Pogórzu liturgii, ale także jako instrument koncertowy.

Charakterystyka instrumentu
38-głosowe organy firmy Walker w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu są przykładem instrumentu o wysokich walorach akustycznych i technicznych. Posiada w całości mechaniczną trakturę gry, obejmującą wszystkie klawiatury oraz połączenia międzyklawiaturowe. Parametr ten jest właściwy dla najwyżej klasyfikowanych obecnie organów nowych i restaurowanych.
Każda sekcja brzmieniowa posiada podstawową obsadę głosów ośmiostopowych oraz mocno rozbudowaną grupę transponujących głosów głównych i pobocznych. Wyjątkową cechą tego instrumentu jest fakt, iż na 38 wszystkich głosów organowych przypada aż 8 głosów mieszanych alikwotowych (mixtur). Jest to niewątpliwie przykład oddziaływania tendencji do budowania instrumentów nawiązujących do brzmienia typu barokowego, tj. o jasnej, klarownej barwie, z wyraźnym zwieńczeniem alikwotowym każdej sekcji  brzmieniowej.
Organy kościoła NMP Królowej Polski w Pogórzu to przykład instrumentu dogłębnie przemyślanego, zarówno pod względem projektu technicznego, jak również zamysłu artystycznego, mającego na celu świadome nawiązanie do stylistyki barokowej, z wprowadzeniem ciekawych elementów XX-wiecznych. Wszystkie elementy techniczne, jak również materia piszczałkarska, wykonane zostały z wysokim kunsztem organmistrzowskim i zastosowaniem materiałów wysokiej jakości,  co gwarantuje poprawne funkcjonowanie i szlachetne brzmienie. Czynnik nowatorski, wyraźnie obecny już w dyspozycji instrumentu, postrzegany jest w tym przypadku jako chęć poszukiwania nowej barwy, a nie eksperymentatorstwo.

Organiści
Podczas liturgii w naszym kościele na organach grają:
Paweł Seligman – w niedziele i święta,
Kazimierz Waliczek – w dni powszednie

Życie muzyczne
Obecność organów o predyspozycjach zainspirowała do organizacji parafialnych koncertów organowych, które odbywają się zawsze o 17.00: w pierwszą niedzielę maja, druga niedzielę czerwca, trzecią niedzielę września i czwartą niedzielę października. Pierwsza edycja cyklu Letnich Recitali Organowych odbyła się w 2009 r.
Od kilku lat parafia współpracuje też ze stowarzyszeniem Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra” przy organizacji koncertów upamiętniających obecność Ojca Świętego Jana Pawła II w Skoczowie w 1995 r.
Przy współpracy ze stowarzyszeniem „Agni Novi” od 2008 r. odbywają się w Pogórzu warsztaty śpiewu liturgicznego dla zainteresowanych członków chórów parafialnych oraz scholi z całej diecezji. 

Z przyjemnością informujemy melomanów muzyki organowej,
iż na przełomie 2012 i 2013 roku zostały wydane płyty CD z muzyką organową nagraną na naszych organach.
Są to:
I.    „Wieczory muzyki organowej i kameralnej w Pogórzu”
z archiwalnymi nagraniami wybranych utworów zarejestrowanych podczas czterech edycji „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze”
oraz
II.     album dwupłytowy pt. „Organy kościoła NMP Królowej Polski
w Pogórzu” z autorskimi nagraniami Pawła Seligmana i Arkadiusza Popławskiego.

Wszystkich zainteresowanych posiadaniem w/w płyt serdecznie zapraszamy do Pogórza.
Płyty przekazywane są niedpłatnie w kancelarii parafii i bibliotece parafialnej.

Wydanie płyt współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach Działania 413 „Wdrażanie lokalnej strategii rozwoju”
Małe projekty” w ramach PROW na lata 2007-2013”