Niedziela Palmowa 2018

W Niedzielę Palmową Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, kiedy został powitany przez tłum, rzucający mu liście palmowe pod nogi. Także dziś, najbardziej charakterystycznym akcentem w obchodach Niedzieli Palmowej jest obrzęd święcenia palm. Procesje z palmami już w IV w. obchodzili chrześcijanie w Jerozolimie, a później, w V i VI w., przyjęły się także w Kościele zachodnim, sam zaś zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI w. Niedziela ta rozpoczyna Wielki Tydzień. Trzy jego ostatnie dni to święte Triduum Paschalne, które przygotowuje nas do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

W naszej parafii, w Niedzielę Męki Pańskiej, przed rozpoczęciem Mszy św. o godz. 11.00 wierni zgromadzili się na placu przy bibliotece. Tam miało miejsce uroczyste poświęcenie palm. Następnie wszyscy zgromadzeni w procesji udali się do kościoła, aby podczas czytań mszalnych wysłuchać opisu Męki Pańskiej – w tym roku według ewangelii Św. Marka.

W Galerii znajdziemy zdjęcia z soboty, kiedy robiono palmy wielkanocne oraz z poświęcenia palm.