Koncert finałowy X edycji “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu” – 30.09.2018

Tegoroczne “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu” już za nami.

W bieżącym roku, podobnie jak w poprzednich, odbyły się cztery koncerty festiwalowe. W nasz odpust parafialny, 3 maja, poznawaliśmy organy duże i “małe”. Usłyszeliśmy ciekawe utwory i improwizacje organowe w wykonaniu utalentowanego Pawła Kuchnickiego z Poznania; z kolei brzmienie i możliwości techniczne “organów małych” czyli akordeonu przybliżył nam znakomity śląski akordeonista Andrzej Caniboł.
W niedzielne popołudnie, 10 czerwca mogliśmy się delektować pięknem i bogactwem brzmienia instrumentów dętych drewnianych. Utwory kameralne wykonane wówczas przez trio stroikowe “Reed Connection” z Zielonej Góry (obój, klarnet i fagot) były ciekawe, lekkie i zwiewne, niekiedy nawet nieco dowcipne. Literaturę organową różnych epok i stylów muzycznych przybliżył nam Krzysztof Karcz z Czechowic-Dziedzic.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia, odbył się koncert zatytułowany “Wokalnie i instrumentalnie”. Zebrana publiczność usłyszała m.in. wiele różnych interpretacji muzycznych modlitwy “Ave Maria” w wykonaniu znakomitego tenora z Gdańska, Jacka Szymańskiego. Maestro Szymańskiemu na organach akompaniował Paweł Seligman. Podczas koncertu zabrzmiała również muzyka kameralna w wykonaniu trio Vox Tribus z Cieszyna – zespołu, który łączy instrumenty rzadko grające wspólnie (skrzypce, klarnet i organy).

W niedzielę, 30 września, wysłuchaliśmy koncertu finałowego tegorocznej edycji festiwalu. Koncert, a w zasadzie spektakl słowno-muzyczny, zatytułowany “Romantyzm w muzyce i poezji” był znakomitą okazją do świętowania VII rocznicy poświęcenia naszego kościoła. Świetnie wpisał się on również w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podsumowując koncert Ksiądz Proboszcz powiedział, że jego repertuar – zarówno słowny jak i muzyczny – odnosił się do tematyki wolności, miłości do Boga czy tęsknoty za utraconą Matką – Ojczyzną. Poezję naszych wieszczów narodowych – Mickiewicza, Słowackiego, Norwida i Krasińskiego – usłyszeliśmy w przejmujących interpretacjach aktorki Dominiki Figurskiej. Przy kontuarze organów zasiadł natomiast znakomity organista i pedagog, wieloletni rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Andrzej Chorosiński. W wykonaniu Mistrza usłyszeliśmy m.in. przepełnione refleksją utwory Mieczysława Surzyńskiego, Fryderyka Chopina czy Alexandra Guilmant’a, a także żywiołową Fugę i Codę Karola Kurpińskiego na temat “Mazurka Dąbrowskiego”. Ten ostatni utwór stał się również swoistą puentą i podsumowaniem finałowego “Wieczoru”.

Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Skoczów oraz Starostwu Powiatowemu w Cieszynie za wsparcie dziesiątej już edycji naszego festiwalu.

Słowa uznania dla poszczególnych osób, które przyczyniły się do pomyślnego przeprowadzenia kolejnej już edycji naszego festiwalu pragniemy rozpocząć od wielkich podziękowań ks. proboszczowi Ignacemu Czaderowi. To on jest pomysłodawcą i dyrektorem naczelnym naszego festiwalu. Kiedyś – wręcz osobiście – włączył się w sprowadzenie pięknych organów piszczałkowych do naszego kościoła; teraz – pragnie, by nasz instrument “żył” także poza liturgią, służąc podczas koncertów czy egzaminów dyplomowych uczniów klas organów ze szkół muzycznych z Bielska i Cieszyna. Dzięki jego inspiracjom, pomysłom i życzliwości możemy organizować kolejne sezony koncertowe!

Dalej podziękowania kierujemy do osób, które w różny sposób pomagały przy organizacji tegorocznej edycji: Tomaszowi Barcikowi za opiekę nad instrumentem i przygotowanie go do każdego koncertu; p. Krystynie Pietrzyk za skuteczne dziesięcioletnie pozyskiwanie środków na organizację koncertów – za pisanie wniosków dotacyjnych i ich rozliczanie oraz za wszelką inną pomoc organizacyjną; Paniom na probostwie za przygotowanie posiłków dla wykonawców poszczególnych koncertów. Dziękujemy również p. Łucji Buławie, która była rejestratorem na koncertach oraz p. Ewelinie Bachul za poprowadzenie koncertu sierpniowego. Podziękowania kierujemy również do p. Piotra Góreckiego oraz p. Joanny Wątorek z Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Skoczowa za robienie zdjęć podczas  koncertów i pomoc w promocji festiwalu.

Ogromne podziękowania należą się też publiczności – swoją obecnością na koncertach dajecie Państwo dowód, że organizacja naszego festiwalu ma sens! Już dziś zapraszamy na koncert inauguracyjny XI edycji „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej” – 3 maja 2019 roku.

w imieniu Organizatorów – dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Seligman