VII niedziela zwykła - 23 lutego 2020 r.

Jeśli na serio potraktujemy słowa Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: Kto cie uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! (…) Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują! (Mt 5,39.44), wówczas zaczniemy współpracować na rzecz lepszego i spokojniejszego świata. Niech nas w tym umacnia owocny  udział w liturgii eucharystycznej.

1. W sobotnie przedpołudnie /22 lutego 2020 r./ wymieniona została „sukienka” na obrazie Matki Bożej. Ta obecna, która będzie ozdabiała obraz w okresie Wielkiego Postu z mistrzowską precyzją została wykonana przez p. Elę Słowak przy ogromnym wsparciu całej jej rodziny: męża, dzieci i braci. Wśród nich szczególnie chcę podziękować panu Stasiowi, który pociął blachę na drobne paski, w części wyszlifował przygotowując je do tego, aby następnie p. Ela metodą quillingu mogła je zwijać i ze zwiniętych tworzyć misterne ornamentowe kompozycje. Prace nad stworzeniem tej sukienki trwały prawie trzy lata, ale też efekt końcowy, jak wszyscy widzimy, jest olśniewający! W imieniu nas wszystkich składam p. Eli i wszystkim, którzy wspierali ją w tworzeniu tego dzieła, najserdeczniejsze: Bóg zapłać! Ta sukienka będzie na obrazie w okresie Wielkiego Postu, natomiast „bursztynowo-złota”, po oczyszczeniu, konserwacji, wróci na obraz na Wielkanoc.
  2. Dzisiaj, w ostatnią niedzielę przed okresem Wielkiego Postu, od godz. 17.00 do 19.00 zapraszamy do wynagradzającej adoracji Najświętszego Sakramentu w ramach tzw. „nabożeństwa czterdziestogodzinnego”. Adoracja będzie także w poniedziałek, wtorek i w Środę Popielcową, godzinę przed wieczorną Eucharystią, od godz. 17.00. W czasie adoracji będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.
  3. Dziś rozpoczyna się 53 Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników.
  4. W poniedziałek, o godz. 18.00 Msza św. a po niej nabożeństwo z modlitwą wstawienniczą o uzdrowienie duszy i ciała. O. Teodor Knapczyk Franciszkanin wygłosi wtedy kazanie a następnie poprowadzi modlitwę i pobłogosławi sakramentalia.
  5. We wtorek Msza św. w intencjach parafialnej grupy Apostolatu Maryjnego, po niej spotkanie formacyjne.
  6. Najbliższa środa to Popielec. W tym dniu wraz z całym Kościołem rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. Jest to dzień postu ścisłego, ilościowego i jakościowego. Przypominamy, że prawem postu związane są osoby pełnoletnie aż do rozpoczęcia 60 r. życia. Obowiązek postu obejmuje jeden posiłek do syta w ciągu dnia i dwa mniejsze z zachowaniem co do ich jakości. Prawem wstrzemięźliwości, czyli posiłki bezmięsne, są związane osoby, które ukończyły 14 r. życia aż do śmierci. W tym dniu od postu i wstrzemięźliwości nie ma żadnych dyspens. Msze św. w naszym kościele odprawiane będą o godz. 8.00 i 18.00. Podczas nich będzie miało miejsce posypanie głów popiołem. Ofiary z tego dnia przeznaczone są na pomoc potrzebującym. Na Mszę w Popielec zapraszamy wszystkich, ale szczególnie zwracamy się do dzieci przygotowujących się do I Komunii i młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu dojrzałości oraz do ich rodziców.
  7. W piątek Msza św. o godz. 8.00 poprzedzona półgodzinną adoracją Najświętszego Sakramentu i okazją do spowiedzi św., natomiast przed wieczorną Eucharystią, o godz. 17.15 nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Kartki na „wypominki” za zmarłych znajdziemy na stolikach pod chórem.
  8. W piątek o poprowadzenie rozważań w czasie Drogi Krzyżowej prosimy młodzież.
  9. W sobotę, o godz. 10.00 spotkanie grupy Dzieci Maryi. Zapraszamy również inne dzieci, które chciałyby dołączyć do tej dziecięcej grupy.
  10. Nabożeństwa w okresie Wielkiego Postu: we wszystkie niedziele, o godz. 15.00 zapraszamy na nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniami pasyjnymi. Zapraszamy także na nabożeństwa Drogi Krzyżowej: dzieci – w środy o godz. 17.30, dorosłych i młodzież w piątki o godz. 17.15. Wspólnotowe lub indywidualne odprawienie Drogi Krzyżowej daje możliwość pod zwykłymi warunkami uzyskania odpustu.
  11. Od piątku w naszym ośrodku gościmy pierwszą grupę uczestników Kursu Animatora Służby Liturgicznej organizowanego przez diecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej – ks. Przemysława Gawlasa.
  12. W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy m.in. o sensie wielkopostnych umartwień oraz o tym, co papież Franciszek napisał w swojej nowej adhortacji. Natomiast w „Dobrych Nowinach” znajdziemy artykuły o fabularno-dokumentalnym filmie odkrywającym sedno kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz o chrześcijańskim kinie internetowym.

W nadchodzącym tygodniu niech Bóg hojnie udzieli wszystkim potrzebnych darów a Boże błogosławieństwo niech nam stale towarzyszy. Szczęść Boże.