III Niedziela Wielkiego Postu - 24 marca 2019 r.

Świat i nasze życie są nieraz skomplikowane: coś nami wstrząsa, innym razem tracimy grunt pod nogami. Wobec tych sytuacji pojawiają się pytania pełne wątpliwości: czy Bóg rzeczywiście istnieje? Dlaczego dopuszcza tyle cierpienia? Właśnie w takiej sytuacji słyszymy Jego zapewnienie, że o wszystkim wie, ludzkie cierpienie jest Mu bliskie.

1. Na dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, 25 marca, obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Przypada ona w najbliższy poniedziałek. Jest to Dzień Świętości Życia. Msza święta w naszym kościele tylko o godz. 18.00. Nie będzie Mszy rano. Ofiara zbierana w tym dniu przeznaczona jest na potrzeby Domu Matki i Dziecka.  Jest to także dzień, w którym wspominamy utworzenie naszej diecezji. W tym roku to już 27 rocznica jej erygowania. Modlitwą otoczmy nasz Kościół partykularny, jego biskupów i kapłanów.
  2. Po południu, o godz. 15.00, zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali. Zachęcamy także do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej: dzieci w środę o godz. 17.30; dorosłych i młodzież w piątek, o godz. 17.15.
  3. Już dzisiaj szczególnie gorąco zapraszamy na Gorzkie Żale w przyszłą niedzielę. Zapraszamy całe rodziny: rodziców z dziećmi; młodzież – szczególnie tę, przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Wtedy, w ramach przeżywanych przez nas wielkopostnych rekolekcji, kazanie pasyjne wygłosi rekolekcjonista. Po nabożeństwie w imieniu scholi Coram Deo et Hominibus oraz Chóru Klarnetowego zapraszamy na „Wieczór Pasyjny”. Poprzez muzykę i recytację chcemy rozważać tajemnice męki i śmierci Jezusa Chrystusa.
  4. Od najbliższej soboty rozpoczniemy nasze wielkopostne rekolekcje, które trwać będą do środy włącznie. Naszym duchowym przewodnikiem na drogach wewnętrznej odnowy będzie prof. Stefan Koperek. Tak na dobrą sprawę, ci którzy uczestniczą w piątki w nabożeństwach Drogi Krzyżowej – już je rozpoczęli, gdyż w ich przeżywaniu pomocne są rozważania właśnie jego autorstwa. Tak, jak w dwa poprzednie piątki o poprowadzenie rozważań prosimy młodzież – kandydatów do bierzmowania. Program rekolekcji nie jest zbyt skomplikowany. Ułożony jest tak, aby wszyscy mogli w nich uczestniczyć. Od poniedziałku do środy Msze św. z naukami ogólnymi będą o godz. 8.00 i 18.00. Natomiast nauki stanowe będą po Mszach św. wieczornych, i tak: w poniedziałek dla pań, we wtorek dla panów a w środę dla młodzieży z klasy VII i VIII oraz z gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Równocześnie swoje rekolekcje będą miały dzieci i młodzież naszej szkoły. Z ich programem Ks. Damian zapozna ich podczas zajęć w szkole.
  5. Za złożone dzisiaj ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
  6. Na stolikach pod chórem wystawione są „caritasowe paschaliki”, które powinny zapłonąć na naszych stołach, kiedy spożywać będziemy śniadanie w poranek wielkanocny. Dochód z ich rozprowadzania /sugerowana ofiara – minimum 6 zł/ – przeznaczony będzie na charytatywną działalność diecezjalnej Caritas.
  7. Na stolikach pod chórem wystawione są również kartki świąteczne – cegiełki, autorstwa Grzesia Dostatniego – pensjonariusza DPS prowadzonego przez Siostry Służebniczki w Skoczowie. Nabywając taką kartkę wspieramy funkcjonowanie tego domu.
  8. Dzisiaj kończy się drugi turnus kursu Animatora Służby Liturgicznej. Lektorów czeka jeszcze wyjazd do seminarium do Krakowa a potem w katedrze, w Wielki Czwartek ustanowienie ich animatorami. Pragnę im , a przede wszystkim ks. Przemysławowi podziękować za ich piękne świadectwo wiary i ukochania Chrystusa w Kościele a nade wszystko w Eucharystii. Od przyszłego piątku swoje trzydniowe rekolekcje będą u nas odprawiały przewodniczące parafialnych grup Apostolatu Maryjnego.
  9. Dzisiaj po Mszach czynna jest biblioteka parafialna. Zachęcamy do korzystania z jej zbiorów. Zachęcamy także do czytania prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy bardzo przydatny nie tylko w Wielkim Poście dodatek – rachunek sumienia, który pomoże dobrze przygotować się do spowiedzi. Za tydzień w Gościu dodatek zdrowotny – jak odtruć organizm po zimie; a za dwa tygodnie dołączony będzie  film „Ignacy Loyola” historia o dramatycznych i przełomowych momentach życia świętego jezuity.

Wszystkim Miłym Gościom i drogim Parafianom życzymy błogosławionej niedzieli i całego okresu Wielkiego Postu.

Ewangelia dnia