II niedziela zwykła - 19 stycznia 2020 r.

Jan Chrzciciel wskazuje na Jezusa mówiąc: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata (J 1,29). To zdanie jest powtarzane podczas każdej Mszy świętej, która urzeczywistnia ofiarę prawdziwego Baranka paschalnego. Pełni nadziei wyczekujemy również Godów Baranka, na które zostaniemy kiedyś zaproszeni. Uwielbiajmy Syna Bożego obecnego w znakach świętej liturgii i prośmy o dar miłosierdzia.

1. Trwa /do piątku, 24 stycznia/ Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Niech sprawa jedności uczniów Chrystusa będzie przedmiotem naszych modlitw zanoszonych do Boga Ojca.
  2. Liturgiczne obchody rozpoczynającego się tygodnia:
  • we wtorek – wspomnienie Św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy;
  • w piątek – Św. Franciszka Salezego, biskupa i dK.
  • w sobotę, 24 stycznia – Święto Nawrócenia Św. Pawła, apostoła.
  1. Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 11.00 swoją grą towarzyszyć nam będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Burzeja koło Ligoty. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, po tej Mszy św. zapraszamy na koncert świąteczno-noworoczny w jej wykonaniu. W repertuarze: oprócz kolęd, także marsze, muzyka filmowa i muzyka z bajek ale także walce i polki. Zapraszamy więc zarówno dorosłych jak i dzieci. Zapraszamy nie tylko tych parafian, którzy będą uczestnikami Mszy świętej o godz. 11.00, ale także tych, którzy byli na wcześniejszych Mszach, by po śniadaniu i wypiciu kawy wrócili jeszcze do kościoła przed godz. 12.00 na ten koncert. Jest bowiem, jak to kiedyś śpiewano: „…w orkiestrach dętych jakaś siła”.
  2. W środę, 22 stycznia, na Mszę św. o godz. 18.00 a po niej na spotkanie pokolędowe zapraszam wszystkich ministrantów.
  3. W przyszłą niedzielę, 26 stycznia, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Islamu. Jednocześnie, zgodnie z wolą papieża Franciszka obchodzimy ją także jako niedzielę Słowa Bożego.
  4. Przyszła niedziela jest też Światowym Dniem Trędowatych. Przy wyjściu z kościoła młodzież ze Szkolnego Koła Caritas zbierać będzie ofiary na wsparcie działalności Fundacji Polskiej Raoula Follereau. Wspomóżmy niosących pomoc trędowatym misjonarzy, którzy mówią: „Na trąd się nie umiera, ale powoli gnije i kona”. Fundacja serdecznie dziękuje za dotychczasowe włączenie się w pomoc misjonarzom. Dzięki zebranym w ubiegłym roku środkom, fundacja m.in. przyszła z pomocą chorym na trąd dzieciom z Wybrzeża Kości Słoniowej a także sfinansowała budowę trzech studni głębinowych w Kamerunie i na Madagaskarze oraz uruchomiła tam mobilną misję medyczną.
  5. Za złożony dzisiaj dar ołtarza, który przeznaczony zostanie na diecezjalne cele charytatywne, składamy serdeczne Bóg zapłać.
  6. Rada Duszpasterska zwraca się z gorącą prośbą do Parafian, aby pamiętali i do końca marca złożyli u Pań Rejonowych roczne ofiary na sprzątanie kościoła, kwiaty i dekoracje.
  7. W imieniu rodziny śp. Ks. Stanisława i swoim bardzo dziękuję parafianom Pogórza za udział w pogrzebie śp. Bronisława Gawlasa i za zamówione Msze św. w intencji zmarłego.
  8. W ośrodku rekolekcyjnym od piątku gościmy formującą się młodzieżową wspólnotę ewangelizacyjną „Przebudzenie Mocy”. Jej duchowymi opiekunami są ojcowie i bracia z Towarzystwa Ducha Świętego. Ich dom główny w Polsce jest w Wielu na Kaszubach. Tą konkretną wspólnotą opiekuje się ks. Tadeusz Biela dodatkowo wspomagany przez dwóch księży i sześciu braci. To tłumaczy, że wśród uczestników tych rekolekcji są ludzie niemal z całej Polski, w tym również z Kaszub. Wspólnota ta dzisiaj razem z nami uczestniczyć /-ła/ będzie w Eucharystii o godz. 9.00.
  9. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy m.in. o tym, skąd się bierze pokój serca oraz dlaczego warto tracić czas na adoracji Najświętszego Sakramentu. Ponadto reportaż z maryjnego sanktuarium w Starej Wsi. W „Małym Gościu Niedzielnym” specjalny dodatek dla prawdziwych łamaczy głów z dziesiątkami łamigłówek, krzyżówek i zagadek oraz plakat z Dawidem Kubackim.

Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy Bożego błogosławieństwa na dziś i we wszystkie dni nowego tygodnia.