XVII niedziela zwykła - 25.07.2021 r.

Bóg każdemu z nas dał tyle, że możemy innych uszczęśliwiać. Każdy został stworzony dla miłości, a przez to może być szczęściem i darem dla ludzi żyjących obok. Miłość jest takim dawaniem, które nie zubaża, lecz pomnaża. Potrzebujemy innych także dlatego, że tak wiele możemy dla nich uczynić. Rozmnożenie chleba przez Jezusa to widzialny znak jeszcze większego obdarowania: Jezus z tych ludzi, którzy przyszli z daleka, wydobył, a następnie pomnożył ich wiarę, pozwolił na nowo dostrzec wielkość miłości. Zaspokoiwszy głód fizyczny, jednocześnie obudził w nich nieskończony głód Boga.

1. Dzisiaj po Mszach świętych – przez wstawiennictwo św. Krzysztofa specjalna modlitwa i błogosławieństwo dla wszystkich kierowców i wszystkich podróżujących. Po zakończeniu Mszy św. kapłan wyjdzie przed kościół, aby pokropić wodą święconą wszystkich użytkowników dróg i pojazdy, którymi będą się po nich poruszać. Ministrant będzie rozdawał obrazki a ofiary, które przy tej okazji zostaną złożone przeznaczymy, tak jak to było zapowiedziane, na kupno środków transportu dla Za każdą złożoną ofiarę w imieniu misjonarzy z całego serca dziękujemy.
  2. Liturgiczne wspomnienia rozpoczynającego się tygodnia:
  • w poniedziałek – świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny, dziadków Pana Jezusa;
  • w czwartek – wspomnienie przyjaciół Pana Jezusa: świętych Marty, Marii i Łazarza;
  • w sobotę – św. Ignacego Loyoli. Przypominamy, że od 20 maja br. z okazji 500-lecie nawrócenia Ignacego i 400-lecia jego kanonizacji trwa Jubileuszowy Rok Ignacjański.
  1. Dzisiaj, z inicjatywy papieża Franciszka, po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Seniorów. Z tej okazji przez osoby starsze oraz przez tych, którzy w tym dniu spełnią „uczynek miłosierdzia” odwiedzając osobę starszą istnieje możliwość uzyskania odpustu.
  2. Naszymi modlitwami otaczamy ofiary i poszkodowanych w wyniku ostatnich nawałnic i powodzi, które siejąc śmierć i potężne zniszczenia nawiedziły przede wszystkim Niemcy, a także, dzięki Bogu, nieliczne regiony naszego kraju. Przewodniczący Episkopatu nawołuje, abyśmy w geście solidarności pospieszyli poszkodowanym z pomocą. Dzisiaj, ze względu na święcenie pojazdów nie, ale w przyszłą niedzielę, po Mszach świętych wychodząc z kościoła będziemy mogli złożyć ofiary na ten cel.
  3. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się sierpień, który w naszej Ojczyźnie od wielu już lat staramy się przeżywać jako miesiąc trzeźwości i abstynencji.
  4. Bóg zapłać za wszystkie ofiary, zwłaszcza za te na wymianę ogrodzenia cmentarza, a także te dzisiejsze, które zostaną przeznaczone na potrzeby diecezji.
  5. W piątek skończył się trzeci turnus prowadzonych przez Siostry Elżbietanki rekolekcji Dzieci Maryi. Teraz, przez kolejne trzy turnusy, formacją dzieci zajmować się będą Siostry Służebniczki NMP.
  6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Tygodnik „Niedziela” w artykule: „Gdy człowiek udaje Boga”, pisze o opłakanych w skutkach rezultatach, gdy naukowcy odwracają odwieczne prawa przyrody. Natomiast „Gość Niedzielny” przybliża postaci Świętych Joachima i Anny – dziadków Pana Jezusa, którzy stali się patronami Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
  7. Ogłoszenie społeczne: GUS prosi o przypomnienie o trwającym Narodowym Spisie Powszechnym.

Rozpoczynającym rekolekcje a także wszystkim wypoczywającym na wakacjach życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i pięknej pogody umożliwiającej zwiedzanie i regenerację sił fizycznych i duchowych.