Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - 21 kwietnia 2019 r.

1. Pięćdziesiąt dni- od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego – obchodzi się jako jeden dzień świąteczny, jako jedną Wielką Niedzielę. Zewnętrznymi oznakami przeżywanego Okresu Wielkanocnego są umieszczone przy ołtarzu: krzyż z czerwoną stułą, paschał i figura Zmartwychwstałego Chrystusa. Oktawa znosi obowiązek piątkowego postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  2. Dzisiaj jeszcze nie na 15.00, ale na 17.00 zapraszamy na uroczyste nieszpory świąteczne. Nieszpory te kończą obchody Świętego Triduum. Podczas nich, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w ramach trwającej nowenny odmówimy koronkę do Bożego Miłosierdzia.
  3. Informujemy, że we wtorek, 23 kwietnia, o godz. 19.15, każdego roku gdzie indziej, tym razem w kościele Św. Jana Chrzciciela w Brennej będzie miał miejsce Konwent Jest to modlitewne spotkanie kapłanów dekanatu w czasie którego proszą o swoje uświęcenie, modlą się w intencji swoich parafian, proszą o radość wieczną dla kapłanów, którzy w tych parafiach wcześniej posługiwali, a których Pan odwołał już z tego świata a także proszą o nowe powołania do służby Bożej w Kościele.
  4. Ze względu na czas oktawy Wielkanocy, przypadająca 23 kwietnia uroczystość Św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona polski zostaje przeniesiona na wtorek, 29 kwietnia.
  5. Dzieci zapraszamy na Mszę św. szkolną, w środę o godz. 18.00.
  6. Najbliższa niedziela to Niedziela Miłosierdzia – kończy czas oktawy wielkanocnej i rozpoczyna obchody Tygodnia Miłosierdzia. Po południu, o godz. 15.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
  7. Składka zebrana w drugi dzień świąt Wielkanocnych przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski i Papieski Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie. Dziękujemy za ofiary złożone w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę podczas adoracji krzyża. Ofiary te przeznaczone są na Bazylikę Bożego Grobu w Jerozolimie. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu i wszystkie inne, które złożyliście w dniach Świętego Triduum. Dzieciom i dorosłym, którzy również w tym roku podjęli dzieło skarbonki jałmużny wielkopostnej – serdecznie dziękujemy.
  8. Z serca dziękuję tym wszystkim, dzięki którym mogliśmy tak uroczyście świętować te wszystkie minione dni. Ks. Damianowi za posługę w konfesjonale i za wszystkie inne formy jego zaangażowania i za to, że angażował również młodzież. Dziękuję panom: Bogdanowi i Pawłowi i innym za pomoc w budowie świątecznych dekoracji: ciemnicy i Bożego Grobu. Pani Eli i jej rodzinie dziękuję za troskę i dbałość o czystość naszej świątyni a także za układanie dekoracji kwiatowych. Drugiej Pani Eli za całoroczną troskę o czystość szat liturgicznych. Dziękuję panu Pawłowi – naszemu organiście Pawłowi, panu Kazimierzowi, państwu Ewie i Pawłowi i wszystkim uczestnikom scholii liturgicznej, za ich piękne śpiewy w Wielki Piątek Panu Tomaszowi za poprowadzenie zbiórek służby liturgicznej i za prowadzenie komentarzy podczas nabożeństw; lektorom i ministrantom – dziękuję za ich piękną służbę przy ołtarzu a także za ich obecność na adoracji – zarówno w ciemnicy, jak i Bożym Grobie. Dziękuję panom: Romanowi, Błażejowi i Jarosławowi, którzy w zakrystii czuwali nad tym, aby wszystko co potrzebne do celebracji na czas znalazło się w odpowiednim miejscu w prezbiterium. W sposób szczególny dziękuję Panom Strażakom i strażackiej młodzieży za trzymanie warty przy Bożym Grobie i to od  piątkowego wieczoru, przez całą noc i całą Wielką Sobotę. Wiernym, którzy w nocy adorowali Najświętszy Sakrament, zarówno tym, którzy zapisali się na listę w zakrystii, jak i tym, którzy przyszli adorować bez wcześniejszego zapisu. Dziękuję pocztom sztandarowym: parafii i strażackiemu za ich obecność na rezurekcji; panom, którzy nieśli baldachim i symbole Zmartwychwstałego i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że te największe święta mogliśmy po raz kolejny tak pięknie i głęboko przeżywać. Dodatkowo jeszcze pragnę podziękować Paniom, które na probostwie i w ośrodku rekolekcyjnym umyły okna i pomogły w przedświątecznych porządkach.
  9. Zachęcamy do czytania Pisma Świętego, w okresie trwającej nowenny do Bożego Miłosierdzia także do czytania Dzienniczka Św. S. Faustyny a także prasy katolickiej. Gość Niedzielny pisze o mało znanym obliczu Jerozolimy a także o tym, jakie będą nasze ciała po zmartwychwstaniu i co robić, by nie nudzić się na Mszy św. i kochać Kościół.  Do Małego Gościa dołączona jest specjalnie na Paschę płyta dziecięcego zespołu Arka Noego.

Ewangelia dnia