II niedziela Wielkiego Postu - 28 lutego 2021 r.

Ludzkość zawsze była zainteresowana tym, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Apostołowie nie byli wyjątkiem, skoro pytali między sobą, co to znaczy: powstać z martwych ? Od pierwszej Wielkanocy potrafili już to zrozumieć, chociaż wcześniej przychodziło im to z trudem. W duchu posłuszeństwa słuchali Syna Bożego i rozgłaszali Dobrą Nowinę o Nim. Dzięki temu my dziś potrafimy pojąć, czym jest śmierć, zmartwychwstanie i wieczność. Niech udział w Eucharystii będzie doświadczeniem przedsionka nieba, niech będzie naszym uczestnictwem w wydarzeniu góry Tabor.

1. W dniu dzisiejszym modlitwą a wychodząc z kościoła możemy złożyć ofiarę na wsparcie dzieci na kontynencie afrykańskim – tzw. dzieło Ad gentes. Za każdy wyraz wrażliwości składam serdeczne Bóg zapłać. Od misjonarza z Rwandy otrzymałem zdjęcia dzieci w przedszkolu w Kinoni. Zdjęcia możemy obejrzeć w naszej gazetce i na stronie internetowej parafii.
  2. Dzisiaj i we wszystkie niedziele Wielkiego Postu zapraszamy na 16.00 na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym, natomiast w piątki o godz. 17.15 na Drogę Krzyżową. Podczas nabożeństw modlimy się także za zmarłych zalecanych w wypominkach.
  3. Ponieważ nie wiem, czy dzieci i młodzież mogą się poruszać same bez nadzoru rodziców, a zbliża się pierwszy piątek miesiąca, dlatego zapraszam rodziców wraz z dziećmi i młodzieżą do spowiedzi w dowolny dzień tygodnia. Okazja do spowiedzi jest każdego dnia przynajmniej pół godziny przed wieczorną Mszą św. Prośbę tę kieruję szczególnie do rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii, chociaż same dzieci jeszcze nie mogą ani przystąpić do spowiedzi ani do komunii, ale najlepszą katechezą przygotowawczą będzie dla nich świadectwo rodziców. Proszę również o to rodziców dzieci, które w ubiegłych latach przystąpiły do Komunii i młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, aby razem z tymi dziećmi i z tą młodzieżą przynajmniej raz w miesiącu korzystali z łaski sakramentów świętych.
  4. W czwartek święto św. Kazimierza, królewicza. Jest to pierwszy czwartek miesiąca. Modlimy się za kapłanów i prosimy o dar nowych powołań do służby w kapłaństwie, życiu zakonnym i posługi misyjnej.
  5. W pierwszy piątek modlimy się w intencjach wynagradzających Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Msza św. o godz. 8.00 poprzedzona półgodzinną adoracją Najświętszego Sakramentu a Msza św. wieczorna nabożeństwem Drogi Krzyżowej o godz. 17.15.
  6. W piątek, od godz. 9.30 odwiedziny chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
  7. W pierwszą sobotę miesiąca oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu NMP. W ramach nabożeństwa pierwszosobotniego od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu.
  8. Dopiero teraz dostarczone zostały do parafii kartoniki „skarbonka wielkopostna”. Akcja skarbonki towarzyszy nam już od kilkunastu lat. Jest to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi ludzi, a szczególnie dzieci i młodzieży na los osób chorych i starszych oraz zachęta, aby pośpieszyć im z pomocą. To wezwanie do zainteresowania się osobami potrzebującymi, żyjącymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw tak często nie zauważamy. Chociażby niewielkie kwoty zebrane przez nas do tych skarbonek w tym roku opisanych hasłem: „Wielki Post mój mały dar” będą więc wyrazem naszej rezygnacji z jakichś drobnych przyjemności na rzecz drugiego człowieka, zwłaszcza samotnego i starszego. Każda rodzina, która zechce włączyć się w tą szlachetną akcję może dzisiaj zabrać sobie taką tekturową skarbonkę. Skarbonki przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę przy okazji poświęcania pokarmów na stół wielkanocny. Mamy nadzieję, że w tym roku nie powtórzy się to, co miało miejsce w roku ubiegłym.
  9. Na stolikach pod chórem znajdziemy „paschaliki”, które zapalimy na naszych stołach spożywając śniadanie wielkanocne. Dochód z ich rozprowadzania /sugerowana ofiara minimum 7 zł/ przeznaczony będzie na charytatywną działalność diecezjalnej Caritas.
  10. Za ofiary złożone na funkcjonowanie parafii, na ogrzewanie, na misje i cele charytatywne składam serdeczne Bóg zapłać.
  11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. „Gość Niedzielny” m.in. pisze o ciekawym programie ascetycznym dla mężczyzn. Ponadto kontynuuje rekolekcje wielkopostne z ks. Franciszkiem Blachnickim. W „Dobrych nowinach” przeczytamy m.in. artykuł o cudach i miejscach kultu związanych ze Św. Józefem.
  12. W wieku 60 lat zmarł nasz parafianin Józef Szturc. Mieszkał przy ul. Biegaczy. Jego pogrzeb będzie we wtorek, 2 marca, o godz. 14.00. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie

Zachęcając do podejmowania dzieł miłosierdzia oraz do wytrwania w wielkopostnych postanowieniach poprawy życzymy Bożego błogosławieństwa.