na XX niedzielę zwykłą - 18 sierpnia 2019 r.

W wielu miejscach na świecie, niestety panuje wojna. Niesprawiedliwość i brak poszanowania godności człowieka i jego wolności leżą z reguły u podłoża każdego konfliktu zbrojnego. Jezus Chrystus nie chciał ani podejrzanych kompromisów, ani wątpliwego pokoju. Za pokój między ludźmi a Bogiem oddał swoje życie. To jest Ofiara, która rodzi  prawdziwy pokój dla świata. Aby go osiągnąć, wyznawcy Chrystusa muszą czasami wypowiedzieć się w sposób bardzo zdecydowany, nawet jeżeli spotkają się ze sprzeciwem i niezrozumieniem. Pan umacnia nas swoim przykładem i daje siłę do budowania atmosfery pokoju pośród ludźmi.

1. Liturgiczne wspomnienia rozpoczynającego się tygodnia:
  • we wtorek, 20 sierpnia – Św. Bernarda, opata i dK;
  • w środę, 21 sierpnia – Św. Piusa X, papieża;
  • w czwartek, 22 sierpnia – NMP Królowej;
  • w sobotę, 24 sierpnia – święto Św. Bartłomieja, apostoła.
  1. We wtorek, po Mszy św., o godz. 19.00 zapraszam na probostwo na spotkanie wszystkich członków Rady Parafialnej. Ze względu na wielość spraw, które chcemy omówić, bardzo proszę o pewne przybycie.
  2. W sobotę, 24 sierpnia, w Jaworzynce na Trójstyku, czyli na tzw. Trzycatku, o godz. 9.15 początek spotkania wiernych z trzech krajów: Czech, Słowacji i Polski.
  3. W niedzielę, 25 sierpnia, o godz. 11.00 Msza św. za zmarłych księży: ks. Stanisława Gawlasa (w 18 rocznicę śmierci) i ks. Stanisława Pagieły (w 9 rocznicę śmierci). Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
  4. Również w przyszłą niedzielę, o godz. 17.00 koncert „Dwa królewskie instrumenty”. Na harfie zagra Dominika Surzyn z Berlina a na organach Daniel Strządała z Zabrzega. Serdecznie zapraszamy i prosimy o rozpropagowanie tegoż koncertu wśród krewnych i znajomych.
  5. Dzisiaj po Mszach św. czynna jest biblioteka parafialna. Zachęcamy do korzystania z jej zbiorów. Zachęcamy także do czytania prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dodatek poświęcony pierwszemu powstaniu śląskiemu w związku z 100 rocznicą jego wybuchu. Ponadto refleksja o ostatecznym celu naszej ziemskiej wędrówki, czyli o niebie, zainspirowana uroczystością Wniebowzięcia NMP oraz wspomnienie o niedawno zmarłym księdzu aktorze Kazimierzu Orzechowskim.
  6. Ogłoszenie społeczne: Stowarzyszenie Przyjaciół Pogórza oraz Rada Sołecka 24 sierpnia zapraszają na IV Piknik Historyczny. Wydarzenie to poświęcone jest upamiętnieniu 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 przy pomniku usytuowanym na ul. Ks. St. Gawlasa. Szczegóły na plakatach oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i miłego spędzania czasu wypoczynku.