XXV niedziela zwykła - 20 września 2020 r.

Każda Eucharystia jest ucztą miłości, w czasie której Jezus naucza nas swoim Słowem i posila Najświętszym Ciałem oraz Krwią. Dlatego gromadzimy się wokół Jego ołtarza, aby zaczerpnąć siły do postępowania zgodnego z nakazami świętego Prawa. Niech w naszej codzienności zwycięża pełnienie woli Bożej odkrywanej wciąż na nowo  w duchowym spotkaniu ze Zbawicielem.

1. Dzisiejsza niedziela obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Modlimy się za tych wszystkich, którzy są odpowiedzialni nie tylko za przekazywanie rzetelnych i prawdziwych informacji bez próby wykorzystania ich do manipulacji, ale także za uwrażliwianie naszych sumień na ludzką krzywdę i różnego rodzaju problemy. Wychodząc z kościoła będziemy mogli złożyć ofiarę na wsparcie radia diecezjalnego „Anioł Beskidów”. Rozgłośnia poprzez modlitwę i katechezę prowadzi działalność ewangelizacyjną, informuje o wydarzeniach z życia diecezji i parafii. Radio utrzymuje się wyłącznie z ofiar wiernych, dlatego kwestę na rzecz rozgłośni polecamy waszej ofiarności.
  2. Liturgiczne obchody rozpoczynającego się tygodnia:
  • w poniedziałek – święto Św. Mateusza, apostoła;
  • w środę – wspomnienie Św. Pio z Pietrelciny, prezbitera;
  • w czwartek – święto Rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego w Bielsku-Białej.
  1. W środę o godz. 18.00 Msza św. szkolna. Po niej obowiązkowa zbiórka ministrantów i kandydatów. Zbiórka bardzo ważna, bo przed uroczystością bierzmowania, dlatego zapraszam na nią szczególnie ministrantów starszych, którzy podejmą w czasie tej Mszy świętej poszczególne posługi.
  2. W sobotę od godz. 10.00 do 13.00 spotkanie Dzieci Maryi.
  3. Za złożony dzisiaj dar ołtarza składamy Bóg zapłać. Dyrektor Caritas Polska dziękuje naszej wspólnocie za pomoc, którą stale świadczymy wobec mieszkańców Syrii /parafia nasza uczestniczy w programie „Rodzina rodzinie”/ a w ostatnim czasie także za pomoc jakiej udzieliliśmy mieszkańcom Bejrutu. Prosi się nas również o to, abyśmy także w  przyszłości pamiętali o potrzebach humanitarnych ludzi na Bliskim Wschodzie /Syria, Strefa Gazy, Liban/, które były i są ogromne.
  4. Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop LGBT” zbiera podpisy pod projektem ustawy, który zawiera m.in. postulaty ochrony symboli religijnych i narodowych oraz zakaz eksponowania przedmiotów o charakterze erotycznym lub seksualnym w czasie zgromadzeń. W projekcie jest też postulat wprowadzenia zakazu organizowania tzw. parad równości. Zachęcamy do zapoznania się z treścią projektu i jeśli uznamy za słuszne udzielenia mu poparcia. Możemy to zrobić składając swój podpis na listach wyłożonych na stoliku w głównym wejściu do kościoła. Chociaż może się nam wydawać, że to jest problem odległy, dotyczący Warszawy, czy innych wielkich miast, to jednak wcale takim odległym nie jest, bo co jakiś czas słyszymy o różnego rodzaju aktach dewastacji czy wręcz wulgarnych profanacji miejsc lub symboli religijnych.
  5. W środę, 30 września podczas Mszy świętej o godz. 18.00 mała grupa młodzieży z Dębowca, Simoradza i naszej parafii przyjmie sakrament bierzmowania. W ramach przygotowania młodzież tę  w najbliższy piątek, tj. 25 września, zapraszam o godz. 16.45 na nabożeństwo pokutne połączone z sakramentem pokuty i pojednania. A po spowiedzi na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu i do pełnego udziału we Mszy świętej.
  6. W imieniu całej wspólnoty parafii pragnę państwu Urszuli i Andrzejowi Rodenko podziękować za całoroczną troskę o otoczenie starego – 118-letniego Krzyża, jak również za troskę o porządki wokół całego kościoła. Dziękuję za darowane kwiaty i krzewy ozdobne, nie tylko za ich darowanie, ale także pielęgnację. Kto do kościoła wchodzi głównym wejściem i nie widział jakie piękne kwiaty zdobią m.in. wejście do zakrystii, powinien po Mszy świętej obejść kościół dookoła. Serdecznie zapraszamy.
  7. Póki jest jeszcze dobra pogoda, chociaż z pewnością taka potrzeba zaistnieje jeszcze raz przed Wszystkimi Świętymi ze względu na opadające liście, w najbliższą sobotę chcielibyśmy uporządkować cmentarz, parking i teren wokół kościoła. Dlatego o godz. 10.00,  z własnymi narzędziami typu: sekator, grabie, miotły, z każdej dzielnicy parafii zapraszam do pomocy przynajmniej  dwóch panów. Przy tej okazji chciałbym już teraz bardzo prosić, aby na Wszystkich Świętych ograniczyć ustawiania na grobach sztucznych kwiatów i bardzo dużych zniczy – one tak naprawdę naszym zmarłym nie przynoszą żadnej duchowej korzyści, a potem stanowią tylko poważny problem związany z ich utylizacją. To prawda, że o wiele prościej jest pięknie udekorować grób, niż przyjść chociaż raz, czy dwa razy do kościoła na wspólną modlitwę za naszych zmarłych. ”Święta jest myśl i zbawienna modlić się za zmarłych…”. Zbawienna dla nich i dla nas!

Wszystkim życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa na dziś i na cały nowy tydzień