Ogłoszenia duszpasterskie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 28.05.2023 r.

Dzień Pięćdziesiątnicy nie jest żadnym przypadkiem, czymś niespodziewanym, to nie jest żadne zaskoczenie, ale spełnienie Bożej obietnicy. Czy Jezusowi, który zawsze dotrzymuje słowa, można nie wierzyć? Bóg zapowiada i wypełnia, słowa obietnicy zawsze dotrzymuje. Przed nami są obietnice, na spełnienie których oczekujemy: dzień powtórnego przyjścia Jezusa na ziemię, moment powszechnego, cielesnego powstania z martwych, czekający nas sąd i cała wieczność. Na te wydarzenia popatrzmy przez Boże światło, które otrzymujemy w misterium Zesłania Ducha Świętego.

 1. Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego, który od Ojca i Syna pochodzi. On odbiera wraz z Ojcem i Synem należne uwielbienie i chwałę, jest nieustannie obecny w Kościele. Otwórzmy się na Jego uświęcające działanie. Niech obejmie swoją uświęcającą mocą nasz rozum i wolę, niech je odnowi i oczyści.
 2. Liturgiczne obchody tygodnia:
 • w poniedziałek – święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Ofiary złożone do puszek przy wyjściu z kościoła przeznaczone będą na Dom Matki i Dziecka;
 • we wtorek – wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika, jednego z głównych patronów naszej diecezji. W najbliższą niedzielę – 4 czerwca – będzie miała miejsce diecezjalna pielgrzymka ku jego czci na Kaplicówkę w Skoczowie. O godz. 10.30 z kościoła Św. Ap. Piotra i Pawła wyruszy procesja a o godz. 11.00 – Msza św.;
 • w środę – święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny;
 • w czwartek – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Modlimy się za kapłanów i o nowe powołania do służby Bożej. Jest to także pierwszy dzień czerwca – Dzień Dziecka – w modlitwach pamiętajmy o wszystkich dzieciach;
 • w sobotę – wspomnienie świętych męczenników z Ugandy: Karola Lwangi i Towarzyszy.
 1. Spowiedź dla dzieci przed pierwszym piątkiem w środę, od godz. 17.00. Po spowiedzi i ostatnim nabożeństwie majowym dzieci mogą pójść do domu, a na Mszę św. zapraszamy je w pierwszy piątek miesiąca. O spowiedzi przypominamy młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania oraz dzieciom pierwszokomunijnym.
 2. W środę, o godz. 19.00 w sali spotkań będzie miała miejsce prelekcja „Jak skutecznie bronić się przed oszustwami i jak korzystać z praw konsumenckich?” Spotkanie skierowane jest przede wszystkim do seniorów, ale nie tylko. Zapraszamy na nie również Panie z Koła Gospodyń i Panów Strażaków. Wstęp wolny.
 3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca.
 4. W piątek po porannej Mszy św., od godz. 9.30 odwiedziny chorych i starszych z sakramentami świętymi. Chętnych prosimy zgłaszać w zakrystii.
 5. W sobotę, o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i pierwszosobotnie nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
 6. W przyszłą niedzielę świętować będziemy uroczystość Trójcy Przenajświętszej.
 7. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy poświęconej kandydatowi na ołtarze słudze Bożemu Robertowi Schumanowi – „Ojcu Wspólnoty Narodów Europy”. Wystawa znajduje się w tzw. przewiązce łączącej budynek probostwa z ośrodkiem. Wejście od ogrodu. Wystawę będzie można zwiedzić każdego dnia po Mszy św. wieczornej przez najbliższe dwa tygodnie.
 8. W ramach planowanych prac gospodarczych informuję, że rozpoczął się gruntowny – kapitalny remont kaplicy przydrożnej „Biały Krzyż” w dzielnicy Las. Ze względu na szeroki zakres prac remont ten – nie wiemy ile, ale będzie trwał jakiś dłuższy czas. Następną rzeczą, którą chcemy zrobić to jest wycinka na cmentarzu starych iglaków i tui, które nie stanowią już żadnej ozdoby, a wręcz szpecą. O pomoc w tej i innych pracach na cmentarzu w swoim czasie zwrócę się do naszych panów.
 9. Za dzisiejszy dar ołtarza składamy serdeczne Bóg zapłać.
 10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. „Gość Niedzielny” poleca m.in. artykuł o ustanawianym dziś sanktuarium na Bachledówce – związanym z bł. kard. Wyszyńskim. Natomiast „Niedziela” porusza temat, czy można zrozumieć Kościół bez Maryi, a także zadaje bolesne pytanie: gdzie kończy się granica między „niewtrącaniem się w nie swoje sprawy” a zwykłą znieczulicą?

Prośmy Ducha Świętego, aby w bogactwie swoich Bożych darów uświęcał nas na drogach naszej codzienności.