Duszpasterze

Proboszcz: ks. kan. Ignacy Czader

Urodził się w 1962 r. w Jaworzu. Studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. W 1988 r. święcenia kapłańskie przyjął z rąk abpa Damiana Zimonia. Pierwszą placówką duszpasterską była parafia św. Antoniego w Chorzowie. Pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, a także jako ojciec duchowny w Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. W 1994 r. założył Charytatywne Stowarzyszenie Opiekuńczo-Wychowawcze „Ignis”. Od 1999 r. pełni funkcję wicedyrektora Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W 2001 r. został proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu. Biskup Tadeusz Rakoczy nadał mu tytuł kanonika. W 2001 otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Londzina, przyznaną przez Starostę Bielskiego. Na wniosek parafian z Pogórza w 2007 r. znalazł się w gronie finalistów ogólnopolskiego konkursu na najlepszego proboszcza: „Proboszcz Roku”. W roku 2009 otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi RP. W roku 2010 otrzymał nagrodę  im. ks. Leopolda Szersznika za ochronę dziedzictwa kulturowego przyznawaną przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie.
W styczniu 2017 r. Ks. Ignacy Czader otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Ks. Kan. Ignacy Czader od 16 października 2014 r. jest dziekanem dekanatu skoczowskiego.
Wikariusze pracujący w parafii:
ks. Damian Szafrański, 2017
ks. Zenon Budka, 2015- 2017
ks. Grzegorz Pasternak, 2012-2015
ks. Grzegorz Kierpiec, 2009-2012
ks. Artur Buczek, 2007-2009

Duszpasterze poprzednio pracujący w parafii:

Ks. Ludwik Kieras

Urodził się w Radzionkowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1974 roku. Jako wikariusz w Skoczowie w 1984 roku został mianowany przez biskupa Herberta Bednorza, pierwszym proboszczem parafii w Pogórzu. Rok wcześniej, jako duszpasterz oddelegowany do tworzenia ośrodka duszpasterskiego, odprawił pierwszą Mszę św. przy „Starym Krzyżu” oraz doprowadził do wzniesienia i poświęcenia tymczasowej kaplicy. Jako młody kapłan, niezrażony trudnościami pojawiającymi się po drodze, sprawnie współpracując ze swoimi parafianami i ludźmi dobrej woli, doprowadził do wybudowania najpierw probostwa i domu katechetycznego a następnie kościoła. Pozostawiwszy kościół w stanie surowym został mianowany w 1993 r. proboszczem Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu – dzielnicy Piekar Śląskich, najstarszej wiejskiej parafii na Śląsku, erygowanej w 1277 r.

Ks. Stanisław Gawlas

Urodził się w 1956 r. w Rudzicy. Studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym podjął w 1975 r. Święcenia kapłańskie z rąk bpa Herberta Bednorza otrzymał w 1982 r. Pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach, w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, w parafii Wniebowzięcia NMP w Wiśle. W 1993 r. został mianowany proboszczem w Pogórzu, gdzie podjął zapoczątkowane przez ks. Ludwika Kierasa dzieło budowy kościoła parafialnego, a także zaangażował się w liczne inicjatywy duszpasterskie na rzecz dzieci i młodzieży. Prowadził też systematyczną pracę z młodzieżową Oazą, pełniąc funkcję rejonowego moderatora Ruchu Światło-Życie dla dekanatu skoczowskiego i strumieńskiego. Jako dekanalny duszpasterz służby liturgicznej organizował kursy dla ministrantów, lektorów i kantorów. Aktywnie rozwijał też działalność parafialnego ośrodka rekolekcyjnego i zachęcał parafian do pielgrzymowania. Ze szczególnym zapałem włączył się w prace komitetu organizującego wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II w Skoczowie. Buskup Tadeusz Rakoczy nadał mu godność kanonika. Zmarł nagle 27 sierpnia 2001 r. – w 19. roku kapłaństwa i 44. roku życia. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Pogórzu.

Ks.kan. Franciszek Strauch

Urodził się 2 czerwca 1919 r. w Radzionkowie. Z pięciorga rodzeństwa drogę kapłaństwa wybrał także jego brat, pallotyn. Ukończył w 1938 r. gimnazjum w Tarnowskich Górach i wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Podczas okupacji hitlerowskiej studia kontynuował w Wyższym Seminarium Duchownym w Salzburgu (Austria) oraz w Widnawie (Czechy). Był rocznikowym kolegą Karola Wojtyły i w takim charakterze uczestniczył w spotkaniach, które odbywały się w Rzymie na zaproszenie Jana Pawła II.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 r. w Katowicach, z rąk bpa Juliusza Bieńka. Pracował jako wikariusz: w Żorach, Niedobczycach, Pszczynie i w Nakle Śląskim. W roku 1959 został proboszczem w Bronowie koło Czechowic-Dziedzic, gdzie pracował przez 29 lat. Na emeryturze, w 1988 r. zamieszkał w Pogórzu, pomagając w duszpasterstwie. 12 września 1996 r. otrzymał tytuł kanonika honorowego Kapituły Katowickiej. Od 2008 r. zamieszkały w Domu Księży Emerytów Archidiecezji Katowickiej w Katowicach. Zmarł w wieku 91 lat 17 grudnia 2010 roku. Zgodnie z wolą zapisaną w testamencie spoczął na cmentarzu parafialnym w Pogórzu.


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/iconbrand/parafiapogorze.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/iconbrand/parafiapogorze.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/iconbrand/parafiapogorze.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35