Ferie 2019

Już od paru lat w naszej parafii, podczas trwania ferii zimowych, organizowane są tzw. „półkolonie zimowe” dla najmłodszych. W tym roku trwały one trzy dni.

W pierwszym dniu, pod czujnym okiem ks. Damiana Szafrańskiego i z pomocą młodzieży, grupa dzieci od godziny 10.00 rozpoczęła wspólną zabawę, której towarzyszyły liczne konkursy. Była to okazja do wygrania drobnych upominków. Były zabawy z kolorową chustą i tunelem oraz zabawy taneczne, m.in. uwielbiane przez wszystkich „krzesełka”. Był także czas na zjedzenie smakowitych drożdżówek i wypicie pysznego kakao.

Kolejnego dnia odbyły się zajęcia plastyczne w pracowniach terapeutycznych Powiatowego Domu Pomocy Społecznej. Każdy tutaj mógł przynajmniej na chwilę poczuć się jak prawdziwy artysta i wykonać swoje własne arcydzieło. Dzieci zostały podzielone na grupy i przydzielone do wybranych pracowni, w których wykonywały między innymi ozdoby techniką decoupage, inne wykonywały poduszki. Powstały niepowtarzalne dzieła z papieru oraz ślicznie ozdobione gipsowe odlewy. I w tym dniu na wszystkich uczestników także czekał poczęstunek.

W ramach półkolonii zorganizowana została także wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce. Już w drodze do Wieliczki poznaliśmy piękną legendę o posagu księżnej Kingi, którą była sól – na ówczesne czasy był to skarb tak cenny jak złoto.

Zwiedzanie zaczęliśmy od najniższego IX poziomu, gdzie dotarliśmy pokonując 380 schodów czyli 54 poziomy. Przewodnik oprowadzając po kopalni opowiadał bardzo ciekawe historie, legendy i dowcipy. Wędrując podziemnymi korytarzami mogliśmy sprawdzać, czy ściany są rzeczywiście słone. Byliśmy w największej i najgłębiej położonej podziemnej kaplicy, która nadal spełnia funkcje sakralne – w kaplicy Św. Kingi. Tam też zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie naszej ekipy. Całej wycieczce towarzyszyła miła atmosfera, a w autobusie nie zabrakło wspólnego śpiewu i opowiadania zabawnych historii.

I jak to zawsze bywa, kiedy jest nam dobrze i miło, wszystko kończy się zbyt szybko. Minęły ferie, czas miłych i ubogacających spotkań, zabaw i fajnej wycieczki.

W tym miejscu pragniemy bardzo serdecznie podziękować ks. prob. Ignacemu, który zawsze dba o to, aby ciekawie i miło zagospodarować czas naszych ferii; ks. Damianowi, który zatroszczył się o fajne zabawy i pomoc młodzieży; dyrekcji i pracownikom PDPs-u oraz tym, którzy wsparli finansowo nasz wyjazd na wycieczkę do Wieliczki.