Koncert inaugurujący XI edycję “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej”, 3.05.2019

Od kilkunastu już lat, dzień trzeciego maja przeżywany jest w Pogórzu nie tylko jako dzień parafialnego odpustu ku czci NMP Królowej Polski. Tego dnia bowiem, po nabożeństwie majowym, odbywa się koncert, który inauguruje kolejny sezon “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej”. Tak było w tym roku już po raz jedenasty. Koncert inauguracyjny, zatytułowany “Organy i saksofon”, przyciągnął sporą rzeszę słuchaczy, bo około 160 osób. Wykonawcami byli: Jakub Garbacz – pierwszy organista Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi, znakomity wirtuoz organów i producent muzyczny oraz Kazimierz Waliczek – niezwykle utalentowany młody saksofonista, dodajmy – mieszkaniec Pogórza, z którego możemy i powinniśmy być dumni.

Repertuar koncertu był niezwykle zróżnicowany. Wykonując wielkie formy mistrzów muzyki organowej (Preludium fis-moll D. Buxtehudego, Preludium i Fugę a-moll J. S. Bacha czy też Sonatę c-moll F. Mendelssohna), Jakub Garbacz pokazał pełnię swoich umiejętności wykonawczych. Udowodnił, że jest doskonałym interpretatorem zarówno dzieł barokowych, jak i romantycznych, a jego grę cechuje nie tylko nienaganna biegłość i technika, ale też muzykalność i znakomite wyczucie akustyki naszej świątyni.

Z nie mniejszymi emocjami słuchałem kameralnej części koncertu inauguracyjnego. Kazimierz Waliczek, przy akompaniamencie Jakuba Garbacza, pokazał bogactwo brzmienia i możliwości techniczne saksofonu sopranowego. Wspaniałe interpretacje takich muzycznych “pereł” jak Kanon J. Pachelbela czy Adagio T. Albinoniego ukazały zebranym słuchaczom, że wykonawca – znany szerzej jako muzyk grający głównie jazz i muzykę rozrywkową – jest także świetnym “klasykiem”. Mam nadzieję, że od tej pory nasz pogórski rodak będzie – równie często co “rozrywkę” – grał też utwory z gatunku szeroko pojętej muzyki klasycznej, gdyż robi to fenomenalnie!

Aby tradycji koncertów inauguracyjnych stało się zadość, Kazimierz Waliczek i Jakub Garbacz zaprezentowali zebranym słuchaczom również dwa utwory nawiązujące wprost do obchodzonej uroczystości ku czci naszej Patronki. W “Ave Maria” Fr. Schuberta usłyszeliśmy nie tylko – po raz kolejny – ciepłe i aksamitne brzmienie saksofonu sopranowego, ale też nietuzinkowy, inny od standardowo zapisanego w nutach, improwizowany akompaniament organowy. To niecodzienne wykonanie znanego wszystkim utworu wzbudziło szczególne uznanie publiczności, długo oklaskującej wykonawców. Muzycy – specjalnie na nasz trzeciomajowy koncert – przygotowali ponadto Fantazję Mariana Sawy na saksofon altowy i organy. Tematem przewodnim w tej kompozycji jest pieśń Bogurodzica. Melodia tego najstarszego polskiego hymnu pojawiała się w utworze od samego początku aż do podniosłego, uroczystego finału, powodując wiele wzruszenia i zadumy… Na zakończenie koncertu wysłuchaliśmy jeszcze ciekawej miniatury organowej. Było to “Rondo alla celtica” H. A. Stamma, w której jako żywo pobrzmiewają starodawne melodie iro-celtyckie.

Na zakończenie garść podziękowań. Dziękuję i gratuluję wykonawcom tegorocznego koncertu inauguracyjnego. Jakub Garbacz oraz Kazimierz Waliczek dali nam wszystkim mnóstwo radości i wzruszeń. Ich znakomity koncert na pewno wszyscy zapamiętamy na długie lata… Dziękuję z całego serca dyrektorowi festiwalu – naszemu Księdzu Proboszczowi, Ks. Dziekanowi Ignacemu Czaderowi. To on przed laty postanowił, że w kościele w Pogórzu staną duże – koncertowe – organy piszczałkowe. Tak postanowił i słowa dotrzymał, biorąc wręcz samemu czynny udział w demontażu organów w Berlinie i przywózce do Polski. Dziękuję Księdzu Proboszczowi – pomysłodawcy naszego festiwalu – za każdą pomoc przy jego organizacji; za każde dobre słowo, które mobilizuje do jeszcze lepszego działania na rzecz naszych koncertów. Gorące podziękowania dla Pani Krystyny Pietrzyk, która – jak powiedziałem podczas koncertu – jest filarem naszego festiwalu. To właśnie Pani Krysia pozyskuje środki z budżetu Gminy Skoczów i Powiatu Cieszyńskiego oraz rozlicza wszystkie projekty i umowy związane z naszymi koncertami. Podziękowania dla Tomasza Barcika za opiekę nad naszym instrumentem – warto dodać: opiekę nie tylko przed koncertami, ale też za czuwanie nad jego stanem technicznym przez cały rok. Pragnę także podziękować osobom, które pomagały technicznie przy koncercie inauguracyjnym. Były to: Łucja Buława (asystent – rejestrator) oraz Anna Seligman (operator obrazu). Dziękuję też przedstawicielom mediów, zwłaszcza p. Joannie Wątorek z Biura Promocji, Informacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Skoczowie oraz p. Piotrowi Góreckiemu z portalu ox.pl – za piękne zdjęcia z naszych koncertów oraz wszelką pomoc organizacyjną. Dziękuję wreszcie naszej pogórskiej Publiczności – tak licznie zgromadzonej na koncercie inauguracyjnym. Swoją obecnością i zaangażowaniem pokazujecie Państwo, że organizacja koncertów w Pogórzu ma sens!

Już dziś serdecznie zapraszam na kolejny muzyczny wieczór. Drugi tegoroczny koncert odbędzie się 30 czerwca, jest on zatytułowany “Barok i Romantyzm”. W koncercie wystąpią znakomici młodzi muzycy, oboje pochodzący z Głogówka na Opolszczyźnie – trębacz Rafał Poremba oraz organistka Julianna Petzuch. I tym razem nie zabraknie różnych muzycznych niespodzianek. Początek koncertu jak zwykle o godzinie 17:00.

Paweł Seligman – kierownik artystyczny festiwalu