“Barok i romantyzm” – koncert kameralny, 30.06.2019

30 czerwca odbył się drugi koncert tegorocznej, jedenastej już edycji “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej”. Był to koncert muzyki kameralnej, zatytułowany “Barok i Romantyzm”. Młodzi wykonawcy, pochodzący z Głogówka na Opolszczyźnie – Julianna Petzuch (organy) oraz Rafał Poremba (trąbka) wykonali niełatwy program. We wspólnym, kameralnym repertuarze koncertu znalazły się m.in. znane i lubiane “hity” muzyki barokowej, jak choćby Preludium do Te Deum M. A. Charpentiera czy Chorał Jesus bleibet meine Freude z Kantaty nr 147 J. S. Bacha. Nie zabrakło też pięknej i trudnej dla obojga wykonawców Suity D-dur na trąbkę i organy J. Fr. Haendla, dzięki której słuchacze mogli się przenieść w czasy XVIII-wiecznej Anglii. Tu należą się wielkie słowa uznania dla trębacza. Rafał Poremba pokazał, iż pomimo młodego wieku, jest już wykonawcą na swój sposób dojrzałym. Zachwyt słuchaczy wzbudził on nie tylko pięknym, aksamitnym wręcz dźwiękiem, ale przede wszystkim nieskazitelną techniką gry oraz doskonałą kondycją wykonawczą. Przypomnijmy, iż podczas koncertu trębacz wykonał aż sześć rozbudowanych utworów (co jest rzadkością u muzyków grających na instrumentach dętych blaszanych!). Gratulujemy Panu Rafałowi i życzymy mu dalszego rozwoju artystycznego.

Na podziw i szacunek zasługuje również Julianna Petzuch. Organistka podczas koncertu pokazała, że jest zarówno doskonałą akompaniatorką, jak i wirtuozem, który świetnie radzi sobie również z trudnym solowym repertuarem organowym. W jej wykonaniu usłyszeliśmy m.in. Fantazję f-moll Konstantego Gorskiego. Utwór ten należy do najdoskonalszych form muzyki organowej późnego romantyzmu. Jest utworem trudnym – zarówno technicznie, jak i interpretacyjnie. Trudnym, ale jakże pięknym – w swej symbolice pokazuje bowiem cały dramatyzm naszej Ojczyzny i Polaków, żyjących w czasach zaborów. Fantazja Gorskiego została nagrodzona przez publiczność gromkimi brawami, podobnie jak utwór kończący koncert – Carillon de Westminster op. 54 L. Vierne’a. Ta wirtuozowska kompozycja oparta jest o motyw słynnych kurantów z wieży zegarowej londyńskiego Big Bena. Również i z tym utworem Julianna Petzuch poradziła sobie znakomicie, a w jej nieskazitelnej grze ani przez chwilę nie było słychać, jak trudny utwór przyszło jej grać. Organistce również życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Na zakończenie garść podziękowań dla osób i instytucji, które pomogły przy organizacji kolejnego koncertu. Serdecznie dziękuję Urzędowi Miasta Skoczowa oraz Starostwu Powiatowemu w Cieszynie. To dzięki środkom z budżetu Miasta oraz Starostwa, pozyskanym w ramach konkursów dotacyjnych na 2019 rok, możemy organizować tak piękne koncerty.

Dziękuję z całego serca dyrektorowi i pomysłodawcy festiwalu – naszemu Księdzu Proboszczowi, Ks. Dziekanowi Ignacemu Czaderowi. Gorące słowa podziękowania dla p. Krystyny Pietrzyk, za pozyskiwanie i rozliczanie środków na organizację naszego festiwalu. Podziękowania dla Tomasza Barcika za przygotowanie instrumentu. Dziękuję również asystentom – rejestratorom, którzy podczas koncertu pomagali naszej organistce – byli to Daniel Strządała oraz Mateusz Mikołajczyk. Dziękuję też przedstawicielom mediów, zwłaszcza p. Dominice Pietrzyk z Biura Promocji, Informacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Skoczowie oraz p. Piotrowi Góreckiemu z portalu ox.pl – za piękne zdjęcia z naszych koncertów. Dziękuję wreszcie naszej pogórskiej Publiczności. Swoją obecnością i zaangażowaniem pokazujecie Państwo, że organizacja koncertów w Pogórzu ma sens!

Już dziś serdecznie zapraszam na trzeci tegoroczny koncert. Odbędzie się on w niedzielę 25 sierpnia, jak zwykle o godzinie 17:00. Został on zatytułowany: Dwa królewskie instrumenty, gdyż podczas niego usłyszymy organy i harfę. Na pięknym instrumencie strunowym zagra laureatka wielu konkursów harfowych Dominika Surzyn, zaś za kontuarem organów zasiądzie Daniel Strządała, zdobywca m.in. 3. nagrody na arcytrudnym konkursie organowym im. Aleksandra Goedicke w Moskwie. Będzie więc kogo i czego posłuchać. Serdecznie zapraszam na to kolejne muzyczne wydarzenie w Pogórzu!

Paweł Seligman – kierownik artystyczny festiwalu