Szczęść Boże!
Przesyłam relację z przedstawienia seminaryjnego o różańcu z fasolek sakramentek:
W niedzielę, 20 października br. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach odbył się Dzień Skupienia dla rodziców alumnów.
Elementem tego dnia było przedstawienie przygotowane przez rocznik II. Klerycy postanowili przybliżyć historię i znaczenie różańca. Modlitwa ta często sprawia nam trudności, jeśli traktujemy ją jako monotonne recytowanie. Dla jej zgłębienia konieczne jest rozważanie tajemnic zbawczych i wydarzeń życia Jezusa.
Inspiracją tego przedstawienia była autentyczna historia, związana z tajemnicą Eucharystii, zaistniała we Francji, w czasach wielkiej rewolucji francuskiej. Pierwszy raz usłyszeliśmy ją z ust księdza Proboszcza Ignacego Czader odwiedzając parafię w Pogórzu na Śląsku Cieszyńskim. Wtedy też po raz pierwszy w dłoniach naszych znalazły się różańce wykonane z fasolek sakramentek.
Odbiorcy przedstawienia byli poruszeni faktem, że z obawy przed profanacją Najświętszego Sakramentu ukryto Go na polu z rosnącą fasolą. Jeszcze większe zdziwienie wzbudził fakt, iż z całkiem białych fasolek wyrosły nasiona z tajemniczymi brązowymi znamionami. Wyraźnie widać, że znamiona na fasolkach przedstawiają hostię zamkniętą w pięknie ornamentowanej brązowej monstrancji.
Po dziś dzień rosną fasolki sakramentki na pamiątkę tamtych wydarzeń i odwagi ludzi narażających swoje życie, aby nie dopuścić do profanacji Najświętszego Sakramentu.
Po spektaklu każdy rodzic otrzymał dziesiątkę różańca wykonaną z fasolek sakramentek. Pamiątka ta sprawiła naszym rodzicom wielką radość.
Gest ten umożliwił nam ksiądz Ignacy Czader, hodujący fasolki w ogrodzie parafialnym parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu, której jest proboszczem.
Za ogromną życzliwość, poświęcony nam czas i włożony trud składamy ks. Ignacemu: wielkie Bóg zapłać!
Z Bogiem!
Łukasz Tomczyk