“Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze” w tym roku już za nami

W niedzielę, 29 września, o godz. 17.00 w ramach cyklu  “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze” odbył się drugi koncert zatytułowany “AKORDEON – MAŁE ORGANY”.
Wykonawcami był zespół “Symetrio” – trio akordeonowe, które na scenie muzycznej zadebiutowało w 2014 r. Od tej pory zespół odniósł szereg sukcesów na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej i stale koncertuje w kraju oraz za granicą (m. in. w Niemczech, Czechach, Austrii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Chorwacji, na Litwie, Łotwie oraz w Ukrainie). Instrumentaliści tworzący jego skład: Marcin Jabłoński, Adam Potera i Krystian Saciłowski to doświadczeni muzycy, których artystyczne ścieżki splotły się w katowickiej akademii muzycznej. Od początku ich nadrzędnym celem było ukazywanie piękna i wszechstronności akordeonu na całym świecie. W repertuarze grupy znajdują się kanoniczne dzieła muzyki barokowej, klasycznej i romantycznej, najnowsze utwory powstałe specjalnie na zamówienia zespołu, a także szereg autorskich kompozycji, entuzjastycznie odbieranych przez publiczność. Koncerty Symetrio to wirtuozeria, eksperymenty i elementy improwizacji. To niezapomniane przeżycia artystyczne wypełnione zróżnicowaną, niedającą się zaszufladkować muzyką, w której najważniejsze są emocje.
Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory takich twórców muzyki jak: Wojciech Kilar – Orawa; Antonin Dvorak – Taniec słowiański e-moll, op. 72 nr 2; Rune Tonsgaard Sorensen – Shine you no more; Stanisław Moniuszko – Prząśniczka; Papirosn – mel. trad; M. Jabłoński – Better Together; Adam Potera/ Marcin Jabłoński – Rapsodia Śląska; Adam Potera – Kołysanka Hulanka.

Na zakończenie  ks. proboszcz Ignacy Czader podziękował wykonawcom koncertu i dyrektorowi festiwalu p. Pawłowi Seligmanowi.

“Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze” współfinansowane są ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursów dotacyjnych na rok 2024