V niedziela wielkanocna - 28.04.2024 r.

Słowo Boże 5 niedzieli wielkanocnej odsłania niezwykłą tajemnicę obecności Chrystusa, który jednoczy się z człowiekiem tak mocno, że zamieszkuje w naszym wnętrzu. Jezusowe słowa: wy trwajcie we Mnie, a Ja będę trwać w was (J 8,4a) potwierdzają fakt, że prawdziwa miłość jest tylko tam, gdzie to wzajemne obdarowanie sobą ma charakter trwały, gdzie nie chodzi o chwilowy kaprys czy zauroczenie, lecz o taką postawę, która wyraża całkowite oddanie się sobie.

1. Dzisiaj w naszej parafii Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Dwadzieścia jeden dzieci do swoich czystych serc, przepełnionych szczerą, dziecięcą miłością przyjmie Jezusa Chrystusa w Najświętszej Eucharystii. Dzieciom życzymy, aby ta komunia czyli zjednoczenie z Jezusem eucharystycznym, trwała przez całe ich życie i nigdy i nic nie zdołało jej osłabić, ani tym bardziej zerwać. Rodzicom, chrzestnym, dziadkom, Pani Katechetce i wszystkim, którzy świadectwem swego życia przygotowali te dzieci na tę uroczystą chwilę razem z dziećmi najserdeczniej dziękujemy i prosimy, aby nadal wspierali je swoimi modlitwami i przykładem.
  2. Dla dzieci pierwszokomunijnych najbliższy tydzień będzie tzw. Białym Tygodniem. Dzieci /w swoich komunijnych strojach/ ze swymi rodzicami uczestniczyć będą w nabożeństwach i Mszach świętych. W poniedziałek o godz. 17.30 specjalne nabożeństwo dziękczynne. Natomiast w dniu odpustu – w najbliższy piątek – dzieci pierwszokomunijne i ich rodzice uczestniczyć będą w sumie odpustowej o godz. 11.00. Dzieci proszę, aby zajmowały miejsca w pierwszych ławkach a na zakończenie sumy poszły w procesji zaraz za zaprzyjaźnioną orkiestrą z Mazańcowic, tuż przed samym Najświętszym Sakramentem .
  3. W poniedziałek święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy. Jest to zarazem Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej.
  4. W środę, 1 maja, wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika. Modlimy się o błogosławieństwo dla każdej ludzkiej pracy, pamiętamy także o tych, którzy są jej pozbawieni. Rozpoczyna się maj – „maryjny miesiąc”  a wraz z nim rozpoczynają się nabożeństwa majowe. Nabożeństwa te przez cały miesiąc, z małymi wyjątkami, odprawiane będą o stałej porze, o godz. 17.30.
  5. W czwartek św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła. Jest to pierwszy czwartek maja, dlatego modlimy się w intencji kapłanów oraz prosimy Pana Boga o nowe i święte powołania do służby w Chrystusowym Kościele. 2 maja jest także świętem flagi narodowej. Prosimy o wywieszenie flag i niech powiewają na naszych domach przynajmniej przez kilka najbliższych dni.
  6. W piątek, 3 maja, uroczystość odpustowa ku czci NMP Królowej Polski. Zapraszamy szczególnie na sumę o godz. 11.00. Panie, młodzież i dzieci  prosimy, aby przyszły w swoich pięknych strojach ludowych. Prosimy panów do pocztów sztandarowych: parafialnego i strażackiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian i Gości. Kazania odpustowe głosić będzie   dr Karol Mozor.
  7. W odpust nabożeństwo majowe będzie o godz. 16.00.
  8. Po nabożeństwie majowym, o godz. 17.00 w ramach już XVI edycji „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej” zapraszamy na koncert „Wokalnie i organowo”. Za kontuarem organów zasiądzie Ewa Bąk (Bielsko-Biała) a solowym śpiewem uszy słuchaczy uraczy artysta pochodzący z Chin – baryton – Tianji Liu. W programie utwory: Haendla, Karłowicza, Schumanna i Brahmsa. Parafian prosimy, aby na koncert zaprosili także znajomych mieszkających poza naszą parafią. Koncert współfinansowany jest z budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursów dotacyjnych na 2024 rok.
  9. Z racji odpustu comiesięczne odwiedziny chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi będą tydzień później, tj. w piątek 10 maja.
  10. W sobotę, 4 maja, wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków. O godz. 16.45 wystawienie Najświętszego Sakramentu i „pierwszosobotnie” nabożeństwo. O 17.30 – nabożeństwo majowe.
  11. W tym dniu szczególną modlitwą obejmiemy naszych Strażaków wdzięczni za ich stałą gotowość w każdej sytuacji do niesienia pomocy. Msza święta w ich intencji i ich rodzin będzie o godz. 18.00.
  12. Za dzisiejsze ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać. Paniom, które w minionym tygodniu umyły wszystkie okna i posprzątały cały ośrodek rekolekcyjny i probostwo z całego serca dziękuję.
  13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W przyszłą niedzielę po Mszach św. czynna będzie biblioteka parafialna.

Wszystkim Parafianom i Gościom, ale przede wszystkim  dzieciom, które dzisiaj po raz pierwszy przyjęły Jezusa Chrystusa w sakramencie Eucharystii życzymy, aby przyjmowały Go jak najczęściej i przez całe życie karmiły się tym Chlebem dającym nam życie wieczne.