Ceremonie Wielkiego Piątku, 29.03.2024

Wielki  Piątek

To jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii.
O godz. 8.00 –  na zewnątrz nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Liturgia Wielkiego Piątku składa się z: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i Komunii Świętej. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 19.00. Obrzędy zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie przez całą noc i cały następny dzień trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Od godz. 22.00 do 8.00 adorację podjęły osoby, które zapisały się na listę w zakrystii. Pomni na słowa gorzkiego wyrzutu Pana Jezusa skierowane w Ogrodzie Oliwnym do apostołów: „nawet jednej godziny nie mogliście ze mną czuwać” – zachęceni do podjęcia takiego umartwienia i czuwania. W modlitewnym skupieniu  pomogły modlitwy z folderów z „Raną Ramienia”. Oprócz  modlitwy do „rany ramienia” jeszcze dwie inne: koronka do krwawych łez Matki Najświętszej i różaniec do siedmiu boleści Maryi. Intencja, którą w tę noc i w tym dniu chcieliśmy w sposób szczególny polecić Panu Bogu to pokój na świecie i o zgoda w naszej Ojczyźnie.

Panowie Strażacy i Druhowie w miarę ich sił i możliwości – jak co roku – podjęli wartę przy „Bożym Grobie”.

Ofiary złożone przy wielkopiątkowej adoracji Krzyża, jak również w Wielką Sobotę, przeznaczone zostaną na Bazylikę Bożego Grobu w Jerozolimie.

W Wielki Piątek rozpoczęła się nowenna do Bożego Miłosierdzia.