XII edycja “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze” w tym roku już zakończona

XII WIECZORY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ JUŻ ZA NAMI

 Zakończyła się tegoroczna, 12. już edycja “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu”. W tym roku, podczas czterech koncertów (w tym jednego on-line) gościliśmy w naszym kościele – oprócz czworga organistów – także dwie śpiewaczki, skrzypka, klarnecistę oraz kwartet altówkowy.

W niedzielę, 4 października, odbył się koncert finałowy tegorocznej edycji festiwalu, zatytułowany “TE DEUM LAUDAMUS”. Był on dziękczynieniem za dar naszego pogórskiego kościoła, w 9. rocznicę jego poświęcenia. Podczas koncertu pamiętaliśmy o wdzięczności wobec – żyjących i zmarłych – budowniczych i ofiarodawców tej pięknej świątyni, a także dla tych wszystkich, którzy nadal dbają o jej wystrój i dalsze upiększanie. Koncert ten również dla mnie osobiście miał szczególne znaczenie. Chciałem poprzez niego podziękować Panu Bogu i ludziom za 25 lat mojej posługi organisty – najpierw w parafii w Brennej Leśnicy, później m.in. także w Katowicach-Józefowcu, a od 2008 roku w Pogórzu. Do wspólnego muzykowania zaprosiłem: Julię Rafalską, dysponującą pięknym mezzosopranem, a także skrzypka Jacka Heczko i klarnecistę Tomasza Pająka, którzy od kilku lat tworzą wraz ze mną trio “Vox Tribus”. Podczas koncertu wykonałem kilka solowych utworów organowych, m.in. potężne Preludium e-moll Nicolausa Bruhnsa oraz – bardzo ciepło przyjęte przez słuchaczy – Wariacje na temat hymnu “Chrystus Królem” autorstwa kanadyjskiego kompozytora Denisa Bédarda. Nie zabrakło również improwizacji organowej – tym razem przybrała ona postać tryptyku w stylu romantycznym, opartego o tematy ze znanych pieśni Stanisława Moniuszki.

Julia Rafalska, z moim akompaniamentem, z gracją, ale i z lekkością, wykonała pieśni starowłoskie: “Caro mio ben” Giuseppe Giordaniego oraz “Pur dicesti” Antonio Lottiego. Młoda, ale niezwykle utalentowana wokalistka wzruszyła publiczność zwłaszcza wykonaniami dwóch “Ave Maria” – Cacciniego oraz Gomeza. Z kolei z całym triem wykonaliśmy m.in. – napisane specjalnie dla naszego zespołu – kompozycje zdolnej poznańskiej kompozytorki Katarzyny Danel. Były to – impresja na temat pieśni “Ojcowski dom” oraz czteroczęściowa Suita Festiva na tematy gregoriańskie: sekwencji wielkanocnej, pieśni O zbawcza Hostio, hymnu Te Deum Laudamus oraz antyfony Salve Regina.

Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Skoczów oraz Starostwu Powiatowemu w Cieszynie za wsparcie dwunastej już edycji naszego festiwalu, pomimo tak trudnego, “pandemicznego” roku. Słowa uznania dla poszczególnych osób, które przyczyniły się do pomyślnego przeprowadzenia kolejnej już edycji naszego festiwalu pragniemy rozpocząć od wielkich podziękowań ks. proboszczowi Ignacemu Czaderowi. To on jest pomysłodawcą i dyrektorem naczelnym naszego festiwalu. Kiedyś – wręcz osobiście – włączył się w sprowadzenie pięknych organów piszczałkowych do naszego kościoła; teraz – pragnie, by nasz instrument “żył” także poza liturgią, służąc podczas koncertów czy egzaminów dyplomowych uczniów klas organów ze szkół muzycznych z Bielska i Cieszyna. Dzięki jego inspiracjom, pomysłom i życzliwości możemy organizować kolejne sezony koncertowe, a kościół w Pogórzu stał się już także jednym z ciekawszych akustycznie kościelnych miejsc koncertowych w naszym regionie!

Dalej podziękowania kierujemy do osób, które w różny sposób pomagały przy organizacji tegorocznej edycji: p. Krystynie Pietrzyk za wszelką pomoc organizacyjną, zwłaszcza za pisanie wniosków o dofinansowanie do gminy i powiatu, a następnie za ich rozliczanie; Tomaszowi Barcikowi za opiekę nad instrumentem i przygotowanie go do każdego koncertu, a także za poprowadzenie koncertu finałowego; Paniom na probostwie za przygotowanie posiłków dla wykonawców poszczególnych koncertów i panu kościelnemu. Dziękujemy również Łucji Buławie oraz Danielowi Strządale – którzy byli rejestratorami na koncertach. Podziękowania kierujemy również do p. Piotra Góreckiego oraz p. Joanny Wątorek z Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Skoczowa za robienie zdjęć podczas  koncertów i pomoc w promocji festiwalu.

Ogromne podziękowania należą się też publiczności – swoją obecnością na koncertach dajecie Państwo dowód, że organizacja naszego festiwalu ma sens! Już dziś zapraszamy na koncert inauguracyjny XIII edycji „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej” – 3 maja 2021 roku.

w imieniu organizatorów
dyrektor artystyczny festiwalu
Paweł Seligman