W niedzielę, 2.10., w 11. rocznicę konsekracji naszego kościoła, odbył się finałowy koncert tegorocznej edycji festiwalu “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu”. Tym razem, podobnie jak miało to miejsce w maju, był to koncert organowo-kameralny. W części organowej wystąpił znakomity organista, improwizator i pedagog Łukasz Mosur, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Dość wspomnieć, że nasz gość w sierpniu zagrał cykl recitali we francuskich katedrach, a tydzień przed pogórskim muzycznym wydarzeniem, koncertował w szwajcarskim Zurychu. W jego wykonaniu usłyszeliśmy m.in. Concerto a-moll J. S. Bacha, czy żywiołowe Allegro d-moll Mendelssohna. W tym ostatnim utworze, wykonawca zaprezentował chyba wszystkie możliwości brzmieniowe i techniczne naszych pogórskich organów. Na bis, pan Łukasz wykonał świetną improwizowaną impresję w stylu francuskiego symfonizmu, opartą o temat pieśni “Zawitaj Królowo różańca świętego”.
W części kameralnej koncertu mieliśmy okazję wysłuchać pochodzącego z Rybnika Tria Canzonetta. W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy m.in. Serenadę “Eine Kleine Nachtmusik” W. A. Mozarta oraz znane fragmenty dzieł Bacha, Haendla czy Schuberta, zaaranżowane na obój, klarnet i fagot.
Wykonawcami koncertu byli:
Łukasz Mosur – koncertujący organista, wykładowca akademicki, organizator życia muzycznego. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Musikhochschule Lubeck oraz Hochschule für Musik und Theater Hamburg (dyplomy z wyróżnieniem). Laureat międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Litwie, Niemczech. Dyrektor artystyczny międzynarodowych cykli koncertów organowych i kameralnych na historycznych instrumentach południowej Wielkopolski. Łukasz Mosur koncertował w wielu krajach europejskich na najważniejszych festiwalach organowych w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii, Danii, Belgii, Litwie oraz w Polsce, m.in. w Krakowie, Warszawie, Kamieniu Pomorskim, Poznaniu, Świętej Lipce. Konsultuje jako rzeczoznawca projekty restauracji historycznych organów. Prowadzi działalność pedagogiczną w Katedrze Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Za swe osiągnięcia nagrodzony przez Ministra Kultury RP oraz polskie i niemieckie fundacje wspierające rozwój najzdolniejszych muzyków.
Canzonetta Trio – zespół tworzą muzycy posiadający duże doświadczenie, zdobyte przez współpracę z wieloma orkiestrami i zespołami muzycznymi (między innymi: Filharmonią Opolską, Filharmonią Śląską, Filharmonią Rybnicką, Żeńską Orkiestrą Salonową w Katowicach). Członkowie zespołu stale poszerzają repertuar i doskonalą swój warsztat wykonawczy po to, by móc przekazać słuchaczom jak najbardziej ciepłe i harmonijne brzmienie. Trio cieszy publiczność koncertowo już ponad 10 lat, powstało bowiem w 2011 roku. Skład zespołu: Marek Ludwik – obój, Joanna Kania – klarnet, Paweł Szklarski – fagot. Członkowie Tria są pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku.
Na zakończenie koncertu głos zabrał ks. prob. Ignacy Czader, który podziękował wykonawcom, słuchaczom oraz Urzędowi Miasta i Gminy Skoczów. Wobec ogromu cierpień ludzi niewinnych, bezbronnych w związku z trwającą rosyjską agresją na Ukrainie ks. prob. Ignacy zaprosił wszystkich obecnych do wspólnej modlitwy o pokój.
Koncert poprowadził Paweł Seligman – kierownik artystyczny festiwalu.
Zadanie współfinansowane jest ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursów dotacyjnych na rok 2022