Koncert finałowy XIV edycji “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej” już za nami

W niedzielę, 2.10., w 11. rocznicę konsekracji naszego kościoła, odbył się finałowy koncert tegorocznej edycji festiwalu “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu”. Tym razem, podobnie jak miało to miejsce w maju, był to koncert organowo-kameralny. W części organowej wystąpił znakomity organista, improwizator i pedagog Łukasz Mosur, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Dość wspomnieć, że nasz gość w sierpniu zagrał cykl recitali we francuskich katedrach, a tydzień przed pogórskim muzycznym wydarzeniem, koncertował w szwajcarskim Zurychu. W jego wykonaniu usłyszeliśmy m.in. Concerto a-moll J. S. Bacha, czy żywiołowe Allegro d-moll Mendelssohna. W tym ostatnim utworze, wykonawca zaprezentował chyba wszystkie możliwości brzmieniowe i techniczne naszych pogórskich organów. Na bis, pan Łukasz wykonał świetną improwizowaną impresję w stylu francuskiego symfonizmu, opartą o temat pieśni “Zawitaj Królowo różańca świętego”.

W części kameralnej koncertu mieliśmy okazję wysłuchać pochodzącego z Rybnika Tria Canzonetta. W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy m.in. Serenadę “Eine Kleine Nachtmusik” W. A. Mozarta oraz znane fragmenty dzieł Bacha, Haendla czy Schuberta, zaaranżowane na obój, klarnet i fagot.

Zarówno utwory organowe, jak i wykonywane przez trio zostały żywiołowo przyjęte przez publiczność zgromadzoną na koncercie. Na jego zakończenie, kierownik artystyczny festiwalu Paweł Seligman podziękował osobom i instytucjom, bez których nasz cykl koncertowy nie mógłby się odbyć. Podziękowania dla instytucji dotyczyły przede wszystkim Urzędu Miasta Skoczowa, warto bowiem wspomnieć, iż nasz festiwal odbywa się dzięki wsparciu dotacyjnemu z budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursów dotacyjnych na 2022 rok. Podziękowania dla osób wspomagających festiwal w pierwszej kolejności trafiły na ręce gospodarza pogórskiej świątyni, ks. dziekana Ignacego Czadera. Jest on nie tylko świetnym duszpasterzem i gospodarzem. Jest on też mecenasem kultury i sztuki – i dzięki jego wsparciu oraz życzliwości kościół w Pogórzu już od ponad 14 lat rozbrzmiewa znakomitą muzyką podczas organizowanych w naszym kościele koncertów. Podziękowania trafiły też na ręce pani Krystyny Pietrzyk – która od lat zajmuje się pozyskiwaniem oraz rozliczaniem środków na nasz festiwal. Słowa wdzięczności trafiły też do Tomasza Barcika za opiekę nad instrumentem, do Anny Seligman za pomoc techniczną, do Piotra Góreckiego za świetne fotoreportaże z każdego koncertu, a także do pań na probostwie i pana kościelnego.
Dziękujemy Bogu za naszą piękną świątynię, w której sprawowana jest Eucharystia i inne Sakramenty; w której dokonują się dzieła miłosierdzia – i w której rozbrzmiewa od lat piękna muzyka na chwałę Bożą i ku pokrzepieniu serc ludzkich.
“Domine dilexi decorem domus tuae,
et locum habitationis gloriae tuae”.
/Umiłowałem, Panie, piękność domu Twego, stałe mieszkanie Twego Majestatu/.
Paweł Seligman
– kierownik artystyczny festiwalu

Wykonawcami koncertu byli:

Łukasz Mosur – koncertujący organista, wykładowca akademicki, organizator życia muzycznego. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Musikhochschule Lubeck oraz Hochschule für Musik und Theater Hamburg (dyplomy z wyróżnieniem).  Laureat międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Litwie, Niemczech.  Dyrektor artystyczny międzynarodowych cykli koncertów organowych i kameralnych na historycznych instrumentach południowej Wielkopolski. Łukasz Mosur koncertował w wielu krajach europejskich na najważniejszych festiwalach organowych w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii, Danii, Belgii, Litwie oraz w Polsce, m.in. w Krakowie, Warszawie, Kamieniu Pomorskim, Poznaniu, Świętej Lipce. Konsultuje jako rzeczoznawca projekty restauracji historycznych organów. Prowadzi działalność pedagogiczną w Katedrze Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Za swe osiągnięcia nagrodzony przez Ministra Kultury RP oraz polskie i niemieckie fundacje wspierające rozwój najzdolniejszych muzyków.

Canzonetta Trio zespół tworzą muzycy posiadający duże doświadczenie, zdobyte przez współpracę z wieloma orkiestrami i zespołami muzycznymi (między innymi: Filharmonią Opolską, Filharmonią Śląską, Filharmonią Rybnicką, Żeńską Orkiestrą Salonową w Katowicach). Członkowie zespołu stale poszerzają repertuar i doskonalą swój warsztat wykonawczy po to, by móc przekazać słuchaczom jak najbardziej ciepłe i harmonijne brzmienie. Trio cieszy publiczność koncertowo już ponad 10 lat, powstało bowiem w 2011 roku. Skład zespołu: Marek Ludwik – obój, Joanna Kania – klarnet, Paweł Szklarski – fagot. Członkowie Tria są pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku.

Na zakończenie koncertu głos zabrał ks. prob. Ignacy Czader, który podziękował wykonawcom, słuchaczom oraz Urzędowi Miasta i Gminy Skoczów. Wobec ogromu cierpień ludzi niewinnych, bezbronnych w związku z trwającą rosyjską agresją na Ukrainie ks. prob. Ignacy zaprosił wszystkich obecnych do wspólnej modlitwy o pokój.

Koncert poprowadził Paweł Seligman – kierownik artystyczny festiwalu.

Zadanie współfinansowane jest ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursów dotacyjnych na rok 2022