Koncert inaugurujący XV Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze, 3.05.2023

XV WIECZORY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ ROZPOCZĘTE

 Tradycyjnie, 3 maja – w dniu naszego odpustu parafialnego – odbył się pierwszy koncert tegorocznej, piętnastej już edycji “Wieczorów Muzyki Organowej
i Kameralnej”. Tym razem był to koncert organowo-kameralny. Wystąpili: jedna z najwybitniejszych organistek młodego pokolenia, Anna Przybysz z Warszawy oraz wirtuoz gitary, katowiczanin Andrzej Otremba.

Usłyszeliśmy szereg utworów organowych, z których znaczna część wprost nawiązywała do trzeciomajowego święta, zarówno na jego płaszczyźnie kościelnej, jak i państwowej. W brawurowo wykonanej przez organistkę I części IX Symfonii Organowej f-moll Feliksa Nowowiejskiego pobrzmiewał – zwłaszcza w partii pedału – temat “Bogurodzicy”. Z kolei napisana w II połowie XIX wieku “Elegia” Mieczysława Surzyńskiego to utwór napisany z tęsknoty za utraconą przez Polskę wolnością. Utwór piękny, dostojny i z niezwykle wzruszającą melodyką. “Świąteczną tematykę” w repertuarze Anny Przybysz uzupełnił jeszcze utwór Piotra Grinholca – Fuga na temat pieśni “Z dawna Polski Tyś Królową”. Ponadto, mieliśmy okazję usłyszeć również preludium chorałowe J. S. Bacha na temat “Nun komm, der Heiden Heiland” (BWV 659) oraz pierwszą część Sonaty organowej d-moll op. 19 Karla Hoyera. Warto dodać, iż Anna Przybysz jest jedyną organistką w naszym kraju, wykonującą utwory tego niemieckiego kompozytora i to właśnie jego ciekawej twórczości poświęciła swoją pracę doktorską, obronioną rok temu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Andrzej Otremba zaprosił nas na swoistą “muzyczną podróż” po różnych stylach i gatunkach muzycznych. W pierwszej części jego występu usłyszeliśmy gitarę w muzyce barokowej (Bach), bądź też nawiązującej do okresu baroku (wariacje Giulianiego na temat znanego utworu Haendla). Z kolei druga część prezentacji gitarzysty wiodła przez Ukrainę (ciekawy Walc M. Petrenki), by na koniec zaprosić słuchaczy do obcowania z żywiołową muzyką iberyjską (“Granada” Issaca Albeniza). Warto dodać, że muzyka gitarowa gościła na naszym festiwalu po raz pierwszy. Z pewnością zagości jeszcze nieraz.

Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Skoczów  za wsparcie piętnastej już edycji naszego festiwalu. Słowa uznania dla poszczególnych osób, które przyczyniły się do zorganizowania kolejnej edycji naszego festiwalu pragniemy rozpocząć od wielkich podziękowań ks. proboszczowi Ignacemu Czaderowi. To on jest pomysłodawcą i dyrektorem naczelnym naszego festiwalu. Kiedyś – wręcz osobiście – włączył się w sprowadzenie pięknych organów piszczałkowych do naszego kościoła; teraz – pragnie, by nasz instrument “żył” także poza liturgią, służąc podczas koncertów czy egzaminów dyplomowych uczniów klas organów ze szkół muzycznych z Bielska i Cieszyna. Dzięki jego inspiracjom, pomysłom i życzliwości możemy organizować kolejne sezony koncertowe, a kościół w Pogórzu stał się już także jednym z ciekawszych akustycznie kościelnych miejsc koncertowych w naszym regionie!

Dalej podziękowania kierujemy do osób, które w różny sposób pomagają przy organizacji koncertów: p. Krystynie Pietrzyk za wszelką pomoc organizacyjną, zwłaszcza za pisanie wniosków o dofinansowanie do gminy i powiatu, a następnie za ich rozliczanie; Tomaszowi Barcikowi za całoroczną opiekę nad instrumentem i przygotowanie go do każdego koncertu, a także za poprowadzenie koncertu inauguracyjnego; Paniom na probostwie za przygotowanie posiłków dla wykonawców poszczególnych koncertów i panu kościelnemu. Dziękujemy również przedstawicielom mediów za pomoc w promocji naszego wydarzenia. Ogromne podziękowania należą się też publiczności – swoją obecnością na koncertach dajecie Państwo dowód, że organizacja naszego festiwalu ma sens! Już dziś zapraszamy na kolejny koncert. W niedzielę, 1 października, usłyszymy znakomitego organistę -częstochowianina Tadeusza Barylskiego, a także śpiewające małżeństwo z Wrocławia- Magdę Górniak (sopran) i Andrzeja Górniaka (tenor).

w imieniu organizatorów:

Paweł Seligman
dyrektor artystyczny festiwalu

zdjęcia: Łukasz kupka