Koncert “Organowo i Kameralnie”, 30.08.2020

Kolejny koncert w ramach festiwalu “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu” już za nami. W niedzielę 30 sierpnia gościliśmy w naszym kościele znakomitych artystów młodego pokolenia, związanych z poznańskim środowiskiem muzycznym. Zarówno organista Łukasz Kołakowski, jak i młodzi altowioliści tworzący “Paradise Viola Quartet” dali się poznać – mimo młodego wieku – jako artyści dojrzali, bardzo sprawni technicznie, a przede wszystkim – niezwykle świadomi granej przez siebie muzyki.

Łukasz Kołakowski perfekcyjnie i wręcz brawurowo wykonał trudny i zróżnicowany repertuar organowy. Oprócz pięknej Fantazji Es-dur Kamila Saint-Saensa, mogliśmy usłyszeć m.in. uroczyste Preludium ks. Adama Hławiczki na temat pieśni “Großer Gott”, stanowiącej pierwowzór śląskiego “Te Deum”. Nie zabrakło też muzyki jednego z największych francuskich “symfoników organowych” – Louis Vierne’a. W bieżącym roku przypada bowiem 150 rocznica urodzin tego ważnego dla muzyki organowej kompozytora i wieloletniego organisty katedry Notre Dame w Paryżu. Spośród przebogatej literatury organowej Vierne’a, tym razem usłyszeliśmy żartobliwe i nietuzinkowo brzmiące Scherzo z VI Symfonii Organowej op. 59. Utwór ten na naszych pogórskich organach – mających w swej dyspozycji także głosy eksperymentalne i “nieoczywiste” – zabrzmiał znakomicie, pokazując wielu słuchaczom nieznane dotąd oblicze instrumentu. Na koniec koncertu usłyszeliśmy jeden z najtrudniejszych utworów organowych wszech czasów – Toccatę z Suity op. 5 Maurycego Duruflé. Również i tę niełatwą kompozycję Łukasz Kołakowski wykonał perfekcyjnie, lekko i niejako bez zbytniego wysiłku.

Także muzyka zaproponowana przez kwartet altówkowy była ciekawie dobrana i zróżnicowana pod wieloma względami. Poznańscy kameraliści zgotowali nam prawdziwą muzyczną ucztę. Złożyły się na nią utwory z szeroko pojętej muzyki dawnej (kompozycje Vivaldiego, Haendla czy Corellego); były też fragmenty z muzyki do baletu “Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego oraz wzruszająca Pavana Gabriela Faure. Ten ostatni utwór, wraz z Elegią Julesa Masseneta i zagraną na bis “La Folia” Michaela Kimbera, wywołały największy zachwyt słuchaczy.

Pod koniec koncertu Sołtys Pogórza, pan Mariusz Rodenko wraz z przedstawicielami Rady Sołeckiej uhonorowali Ks. Proboszcza pamiątkowym dyplomem “Zasłużonego dla Sołectwa Pogórze”.

Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Skoczów oraz Starostwu Powiatowemu
w Cieszynie za wsparcie dwunastej już edycji naszego festiwalu. Słowa uznania dla poszczególnych osób, pragniemy rozpocząć od Księdza Proboszcza Ignacego Czadera. Dzięki jego inspiracjom, pomysłom i życzliwości możemy organizować kolejne sezony koncertowe, a kościół w Pogórzu stał się już także jednym z ciekawszych akustycznie kościelnych miejsc koncertowych w naszym regionie!

Pragniemy serdecznie podziękować p. Krystynie Pietrzyk za niezwykle ofiarną i nieocenioną pomoc organizacyjną, zwłaszcza za pisanie wniosków o dofinansowanie do gminy i powiatu, a następnie za ich rozliczanie; Tomaszowi Barcikowi za opiekę nad instrumentem i przygotowanie go do każdego koncertu, a także za pomoc registracyjną wykonawcy podczas tego koncertu; Paniom na probostwie za przygotowanie posiłków dla wykonawców i panu kościelnemu. Podziękowania kierujemy również do p. Piotra Góreckiego z portalu ox.pl oraz do p. Joanny Wątorek z Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Skoczowa za robienie zdjęć podczas  koncertów i pomoc w promocji festiwalu.

Ogromne podziękowania należą się też publiczności – swoją obecnością na koncertach dajecie Państwo dowód, że organizacja naszego festiwalu ma sens!

Już dziś zapraszamy na koncert finałowy tegorocznej edycji. Odbędzie się on 4 października, jak zwykle o godzinie 17:00. Podczas koncertu będziemy dziękować Bogu za dar naszego kościoła, w 9. rocznicę jego poświęcenia. Koncert ten będzie też okazją do mojej osobistej wdzięczności Bogu i ludziom za 25 lat  posługi organisty. Dlatego też podczas koncertu zagram kilka niewykonywanych wcześniej utworów organowych oraz sporo muzyki kameralnej wraz ze znakomitymi muzykami – Julią Rafalską (mezzosopran), Jackiem Heczko (skrzypce) i Tomaszem Pająkiem (klarnet). Serdecznie zapraszam!

                                                                                                         Paweł Seligman
kierownik artystyczny festiwalu