Koncert “Wokalnie i instrumentalnie” – niedziela, 26.08.2018

W niedzielę, 26 sierpnia, w uroczystość NMP Częstochowskiej, miał miejsce koncert z edycji “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze”. Większość wykonanych utworów stanowiły różne aranżacje pieśni Ave Maria. Tenor Jacek Szymański przy akompaniamencie organisty Pawła Seligmana wyśpiewał tą modlitwę, do której muzykę skomponowało sześciu kompozytorów różnych epok. Jedne utwory były bardziej znane, inne mniej lub w ogóle nie znane szerszej publiczności. Jednak wszystkie przywoływały słowa, które codziennie powtarzamy: Zdrowaś Maryjo, łaskiś pełna… I tak jak nasza modlitwa czasami jest prośbą, czasami zaś dziękczynieniem, czy innym razem uwielbieniem – tak różnie brzmiały melodie tych aranżacji. W czasie koncertu wysłuchaliśmy też pięknych a zarazem wzruszających utworów instrumentalnych w wykonaniu trio “Vox Tribus” (Jacek Heczko, Tomasz Pająk, Paweł Seligman). Repertuar koncertu był tak ułożony, że nie było miejsca na nudę czy zniechęcenie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: czy to muzykę liryczną, czy też podniosłą, radosną, czy też pełną zadumy. Zresztą to jak koncert został odebrany publiczność przede wszystkim świadczyły długie owacje dla wykonawców. Gromkie oklaski i kilka bisów na zakończenie podsumowały trzeci koncert dziesiątej edycji “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze”.

Wśród bardzo licznie zgromadzonych słuchaczy koncertu byli: pan burmistrz Mirosław Sitko oraz przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa pan Rajmund Dedio. Dziękujemy wszystkim, którzy to niedzielne popołudnie zechcieli spędzić razem słuchając bardzo pięknego koncertu. Frekwencja słuchaczy koncertu jest dla organizatorów miernikiem, czy warto trudzić się, aby organizować takie przedsięwzięcie kulturalne.

Przypominamy, że zadanie to współfinansowane jest ze środków budżetu Gminy Skoczów i Powiatu Cieszyńskiego w ramach konkursów dotacyjnych na rok 2018. Dziękujemy!

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na czwarty koncert zamykający dziesiątą edycję “Wieczorów”. Będzie on w niedzielę, 30 września br. o godz. 17.00. Za kontuarem organów zasiądzie Andrzej Chorosiński (Warszawa) a poezję recytować będzie aktor teatralny i filmowy Michał Chorosiński (Warszawa). W programie utwory m.in. J.S. Bacha, L. Boellmana, Fr. Liszta oraz poezja Św. Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego. Zapraszamy. Do zobaczenia!