Koncert XIV edycji Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze, 3.05.2022

Nasze świętowanie uroczystości ku czci NMP Królowej Polski tradycyjnie już dopełnia popołudniowy koncert w ramach “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze”.

Tegorocznymi wykonawcami koncertu byli: maestro Marek Kudlicki z Wiednia – organy;  Viktoria Matuszek (Pszów) – fagot i  Marcin Szreter (Tarnowskie Góry) – fagot.

Usłyszeliśmy utwory: Georg Muffata – Toccatę Prima; Tabulaturę Organową Jana z Lublina (ok. 1540) – Suita tańców; Jana Sebastiana Bacha –  Preludium i fuga d-moll BWV 539; Wolfganga Amadeusza Mozarta –  Sonatę B-dur na fagot i wiolonczelę, w opracowaniu na dwa fagoty; Feliksa Borowskiego – Marche Solennelle z “Suity na organy”; Feliksa Nowowiejskiego – Preludium „Adoremus” op. 31 nr 2; Johanna Sebastiana Bacha/Charles Gounod (1818-1893) – Ave Maria (w opracowaniu na fagot i organy) oraz Bronisława K. Przybylskiego – „Rotę“  –  Passacaglia na temat Feliksa Nowowiejskiego (1985).

Zadanie współfinansowane jest ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursów dotacyjnych na rok 2022.

Informacje o wykonawcach koncertu:

Marek Kudlicki urodził się w Tomaszowie Lubelskim. Po ukończeniu Państwowego Liceum Muzycznego w Lublinie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz dyrygentury prof. Krzysztofa Missony. Studia ukończył z wyróżnieniem. Brał udział w kursie mistrzowskim w Mechelen (Belgia), prowadzonym przez prof. Flor Peetersa, wybitnego kontynuatora tradycji interpretatorskich dzieł organowych Cesara Francka. Dalsze studia odbywał w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie koncertowej prof. Hansa Haselböcka. Marek Kudlicki jest laureatem I nagrody oraz nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krakowie w roku 1973. Koncertuje na całym świecie, występując w recitalach oraz jako solista z różnymi orkiestrami. Jego trasy koncertowe prowadziły dotychczas do prawie wszystkich krajow Europy, wielokrotnie do Stanów Zjednoczonych i Kanady (56 tournees), Ameryki Południowej, Afryki Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Hong Kongu, Japonii, Korei Płdn., Singapuru, Malezji i Tajwanu. Marek Kudlicki występował na znanych międzynarodowych festiwalach oraz w czołowych ośrodkach muzycznych (Sztokholm, Londyn, Wiedeń, Sydney, Wellington, Nowy Jork, Minneapolis, Bogota, Buenos Aires i in.). Swoj kunszt wykonawczy prezentowal w tak renomowanych salach koncertowych jak Filharmonia Krakowska, Sala Luis Angel Arango w Bogocie, Cleveland Museum of Art, Roy Thompson Hall w Toronto, Sejong Cultural Center w Seulu, National Concert Hall w Taipei i in. Marek Kudlicki jest propagatorem polskiej muzyki organowej, stale włączając do programów swych recitali i nagrań twórczość rodzimych kompozytorów. Prowadził wykłady na temat muzyki polskiej na różnych kontynentach. W 200 rocznice Konstytucji 3 Maja wystąpił z uroczystym recitalem w Grace Cathedral w San Francisco. Dokonał nagrań radiowych m. in. dla Radio Hilversum, Radio New Zealand, Radio Suisse Romande, National Public Radio – U.S.A., South African Broadcasting Corporation oraz nagrań telewizyjnych. Posiada na swym koncie liczne nagrania płytowe dokonane w Polsce i Niemczech. Pełnił funkcję jurora w konkursach organowych. Repertuar Marka Kudlickiego jest szeroki. Obejmuje on dzieła wszystkich epok, w tym dawną, romantyczną i współczesną polską muzykę organową. Oprócz dzieł solowych ma w swym repertuarze liczne, rzadko grywane utwory na organy i orkiestrę. Wykonywał je z różnymi orkiestrami na całym świecie. Od wielu lat łączy występy jako organista-wirtuoz z działalnością dyrygencką.1 marca 2020 roku otrzymał Odznakę Honorową „Bene Merito” nadaną przez Ministra Spraw Zagranicznych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Marcin Szreter (fagot) – 2002 roku ukończył Akademię Muzyczną (obecnie UMFC) im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fagotu prof. Zbigniewa Płużka. Przez 7 sezonów związany był z Filharmonią Opolską, przez 4 sezony z Państwowym Zespołem Pieśni i Tańca “Śląsk”. Jest pedagogiem w państwowych szkołach muzycznych w Jastrzębiu-Zdroju i w Strzelcach Opolskich.

Viktoria Matuszek (fagot) – tegoroczna absolwentka PSM II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju w klasie fagotu mgra Marcina Szretera. Zdobywczyni nagród na wielu konkursach fagotowych, m.in.: Złotego Fagotu na konkursach fagotowych w Wadowicach w 2019 i 2020 roku; 3. miejsca na Konkursie Instrumentów Dętych w Lublinie; Wyróżnienia na XXVI Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych. Zdobyła także – wraz z orkiestrą dętą PSM w Jastrzębiu-Zdroju – złote medale na konkursach w Belgradzie (Serbia) oraz w Kaliningradzie (Rosja).

Koncert poprowadził Paweł Seligman – kierownik artystyczny “Wieczorów”, który przybliżył sylwetki twórców oraz wykonawców.