Ministrant na pełny etat

Służba przy ołtarzu Bożym nie kończy się wraz z rozpoczęciem wakacji. Dobrze wiedzą o tym ministranci i lektorzy, którzy już po raz kolejny dzięki życzliwości Księdza Proboszcza Ignacego Czadera przyjechali do Pogórza, aby w dniach 2-11 sierpnia uczestniczyć w organizowanych przez Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej rekolekcjach.

Grupa licząca prawie trzydziestu młodych chłopaków z terenu naszej diecezji pod bacznym okiem „szefa szefów” – ks. dr. Sławomira Zawady podczas tegorocznego turnusu zgłębiała temat objawień Matki Bożej w Fatmie, poznając życie młodych pastuszków oraz treść fatimskich tajemnic. Dzień dopełniały spotkania liturgiczne, omówienie życiorysu patrona danego dnia czy próby przed najważniejszym punktem dnia tj. Mszą Świętą.

Nie zabrakło również miejsca na rekreację i wycieczki. Z wypiekami na twarzy ministranci mogli wysłuchać historii św. Jana Sarkandra, odwiedzić Chlebową Chatę, ochłodzić się na pobliskim basenie czy odprawić plenerowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a także wziąć udział w corocznej pielgrzymce ku czci św. Wawrzyńca do Bielowicka (choć niektórzy twierdzą, że trwała za krótko). Nad wszystkim czuwali diakoni Jerzy i Sławomir oraz tutejszy kleryk Paweł.

Rekolekcje stały się okazją do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności a przede wszystkim do wspólnej modlitwy, zwłaszcza za Liturgiczną Służbę Ołtarza. Pokazały też młodym ludziom ważną prawdę – ministrantem jest się zawsze a od przywileju bycia najbliżej ołtarza nie ma wakacji.