Msza św. dożynkowa – 1.09.2019

W niedzielę, 1 września, uroczystą Eucharystią Dobremu Bogu dziękowaliśmy za tegoroczne plony ziemi i prosiliśmy dla siebie i dla innych o poszanowanie dla tego, co daje nam Bóg, o niemarnotrawienie żywności i o umiejętność sprawiedliwego dzielenia się z potrzebującymi, tak aby na świecie nikt nie cierpiał głodu. Na znak tej modlitwy dziewczęta w strojach regionalnych częstowały nas chlebem.

Ks. Władysław, kanclerz kurii archidiecezji lwowskiej podczas kazania nawiązując do naszej uroczystości dożynkowej powiedział m.in.: „Tylko ludzie pokorni przychodzą, aby dziękować Bogu i innym ludziom za otrzymane dary, różne dary. I te materialne i te duchowe…”

Modlitwa

Panie, mamy wielki szacunek dla żniwiarzy, którzy tak ciężko pracują zbierając z pola każde ziarnko. Modlimy się za nich, Panie, bo są zmęczeni. Martwiłeś się, Panie, że żniwa wielkie, a robotników mało. Oni są pracowici i dobrzy, dlatego nie zmarnują ani jednego kłosa. Oni są dobrzy, bo chlebem tym dzielą się z nami, aby pod wspólnym dachem naszego domostwa nie było głodnych. Gdy będziemy spożywali chleb powszedni, będziemy zawsze wdzięczni Ojcu w niebie i żniwiarzom, bo zbierali chleb z modlitwą i dzielili go z sercem. Gdy zaś Ty przyjdziesz do nas pod postacią Chleba, będziemy Ci składać dziękczynienie za cud rozmnażania chleba na polu i na ołtarzu i za dar nieba, i owoc pracy żniwiarzy.

Na zakończenie Eucharystii Ks. Proboszcz złożył podziękowania. Powiedział: „Serdecznie dziękujemy  Paniom Rejonowym dzielnic, które tak przepięknie przygotowały zewnętrzną oprawę tej uroczystości. W tym roku są nimi dzielnice: Dębina I, Dębina II, Osiedle k/Skoczowa. Dziękujemy także  pocztom sztandarowym: Parafii i Straży oraz kochanym paniom, młodzieży i dzieciom ubranym w stroje regionalne za ich udział w tej uroczystej Mszy świętej. Dziękujemy także wszystkim ofiarodawcom darów dożynkowych. Wszystkim dziękuję za złożony dzisiaj dar ołtarza. Dziękuję za obecność naszym zacnym Gościom ze Lwowa: ks. Władysławowi i ks. Janowi. Księdzu Kanclerzowi kurii archidiecezji lwowskiej bardzo dziękujemy za wygłoszone przy tej okazji Słowo Boże. Jeszcze raz wszystkim – za wszystko z całego serca dziękuję.” Wszyscy organizatorzy i osoby w strojach ludowych po Mszy świętej zaproszeni zostali na skromny poczęstunek do sali spotkań.

W tą niedzielę przypadała 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. W sposób szczególny w naszej wspólnotowej modlitwie pamiętaliśmy o tych, którzy zginęli walcząc w obronie wolności naszej Ojczyzny a także o tych, którzy zostali zamordowani w obozach i łagrach walcząc z totalitaryzmem.