Msza św. dziękczynna Panu Bogu za tegoroczne plony

W niedzielę, 3 września, podczas Mszy św. o godz. 9.00 nasza wspólnota parafialna dziękowała Panu Bogu za tegoroczne plony. Dary ołtarza przynosili nie tylko mieszkańcy dzielnic, które przyjęły na siebie ciężar zorganizowania zewnętrznej oprawy tej uroczystości, ale również pozostałych – ci Pogórzanie, którzy chcieli w ten sposób wyrazić swoje podziękowanie dobremu Bogu za to, że „otwiera swą rękę i karmi nas do syta”. Dary te przynoszono do sobotniego przedpołudnia do zakrystii i na probostwo. Było tego tak dużo, że część z nich nie została ułożona w kościele.

Panie z dzielnic: Kościół, Las i Wądolec zadbały nie tylko o wystrój świątyni ale także o oprawę uroczystości. W procesji na wejście brały udział m.in. małe dzieci w ludowych strojach żniwiarzy, dziewczęta niosące dary ołtarza oraz Gazdowie, którzy na początku Mszy św. wręczyli Ks. Proboszczowi specjalnie na tę okazję upieczony chleb. Pani Ela piękną gwarą w imieniu nas wszystkich wyraziła Panu Bogu wdzięczność za to, że daje nam chleb powszedni i uczy nas dzielić się nim:

“Boże, z Twoich rąk żyjemy,
choć naszymi pracujemy
z Ciebie żyzność bierze rola
my zbieramy z Twego pola.”

Z pola sprzątnięto, zagony zorane – czas na świętowanie.
Ale my dobrze wiemy, my gazdowie mali,
że bez Twojej pomocy rady – Panie – by my nie dali.
Ty każdą zagrodę bacznie obserwujesz. A i pogodą też pokierujesz!
A dziś już pachnie świeżo upieczonym chlebem
położonym na stole między ziemią i niebem.
To go podzielimy pomiędzy stanami.
Tymi bogatymi i biedakami.
Bo ciągle, nadal na świecie ludzie szacunku do chleba nie mają.
Jedni go poniewierają, a drudzy z głodu umierają.

Plon niesiemy, plon d Gospodarza dom!
Dzisiaj Bogu Wszechmocnemu za plony dziękujemy.
A tym wszystkim, co na chleb pracują – hołd oddajemy.

Ks. prob. Ignacy Czader podczas kazania przypomniał nam o wartości chleba powszedniego i o niewyobrażalnie większej wartości Chleba Niebieskiego – Ciała Chrystusa, Który czeka na nas podczas każdej Mszy św. Przypomniał też, że trzeba dbać nie tylko o ciało ale też o duszę, o świętość życia – tak, jak ciało trzeba karmić, tak też duszę trzeba żywić Pokarmem na życie wieczne.

W trakcie Mszy św. dziewczęta częstowały wiernych kawałkami chleba upieczonego z tegorocznej mąki, a panie ubrane w stroje regionalne przy wyjściu z kościoła częstowały kołaczami. Ks. proboszcz Ignacy wyraził wdzięczność za przyniesione dary i złożone ofiary podczas niedzielnych Mszy św. Tak jak w latach ubiegłych zaprosił małych żniwiarzy wraz z rodzicami i rodzeństwem oraz dziewczęta i panie w strojach regionalnych na słodki poczęstunek na probostwo.

Ogromną radością i dumą napawa fakt, że osoby spoza naszej parafii, które oglądały świątynię udekorowaną rozmaitymi owocami, jarzynami, kompotami, przetworami, kołaczami i innymi smakołykami, a także pięknymi kwiatami zauważały, że parafianie z Pogórza są hojni i wdzięczni Panu Bogu.