Spektakl o różańcu z fasolek sakramentek w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach

Szczęść Boże!

Przesyłam relację z przedstawienia seminaryjnego o różańcu z fasolek sakramentek:

 

W niedzielę, 20 października br. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach odbył się Dzień Skupienia dla rodziców alumnów.

Elementem tego dnia było przedstawienie przygotowane przez rocznik II. Klerycy postanowili przybliżyć historię i znaczenie różańca. Modlitwa ta często sprawia nam trudności, jeśli traktujemy ją jako monotonne recytowanie. Dla jej zgłębienia konieczne jest rozważanie tajemnic zbawczych i wydarzeń życia Jezusa.

Inspiracją tego przedstawienia była autentyczna historia, związana z tajemnicą Eucharystii, zaistniała we Francji, w czasach wielkiej rewolucji francuskiej. Pierwszy raz usłyszeliśmy ją z ust księdza Proboszcza Ignacego Czader odwiedzając parafię w Pogórzu na Śląsku Cieszyńskim. Wtedy też po raz pierwszy w dłoniach naszych znalazły się różańce wykonane z fasolek sakramentek.

Odbiorcy przedstawienia byli poruszeni faktem, że z obawy przed profanacją Najświętszego Sakramentu ukryto Go na polu z rosnącą fasolą. Jeszcze większe zdziwienie wzbudził fakt, iż z całkiem białych fasolek wyrosły nasiona z tajemniczymi brązowymi znamionami. Wyraźnie widać, że znamiona na fasolkach przedstawiają hostię zamkniętą w pięknie ornamentowanej brązowej monstrancji.

Po dziś dzień rosną fasolki sakramentki na pamiątkę tamtych wydarzeń i odwagi ludzi narażających swoje życie, aby nie dopuścić do profanacji Najświętszego Sakramentu.

Po spektaklu każdy rodzic otrzymał dziesiątkę różańca wykonaną z fasolek sakramentek. Pamiątka ta sprawiła naszym rodzicom wielką radość.

Gest ten umożliwił nam ksiądz Ignacy Czader, hodujący fasolki w ogrodzie parafialnym parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu, której jest proboszczem.

Za ogromną życzliwość, poświęcony nam czas i włożony trud składamy ks. Ignacemu: wielkie Bóg zapłać!

 

Z Bogiem!

Łukasz Tomczyk