Triduum Paschalne

W Niedzielę Palmową Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Trzy jego ostatnie dni, to święte Triduum Paschalne, które przygotowuje nas do Niedzieli Zmartwychwstania.

Święte Triduum Paschalne Męki I Zmartwychwstania Pańskiego stanowi szczyt całego roku liturgicznego. Starajmy się, aby we wszystkie te święte dni uczestniczyć w nabożeństwach a przez to skorzystać z możliwości uzyskania odpustu zupełnego.

Wielki  Czwartek

Dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Modlimy się za kapłanów, przygotowujących się do kapłaństwa i prosimy o nowe powołania do służby Bożej. O godz. 10.00 w katedrze Msza Krzyżma Świętego. Biskup diecezji sprawuje ją z całym swoim prezbiterium. Jest ona wyrazem łączności kapłanów z biskupem.

Wieczorem w kościołach parafialnych sprawuje się Mszę Św. Wieczerzy Pańskiej.

Do udziału w niej zapraszamy w sposób szczególny rodziców i dzieci z klasy IV, a więc te które od roku mogą w sposób pełny uczestniczyć w Uczcie  Eucharystycznej. Proszę, aby podczas tej wielkoczwartkowej Eucharystii sprawowanej w ich intencji jako „rocznicowej”, dzieci te zajęły miejsca z samego przodu, w pierwszych ławkach. Na tę Mszę zapraszamy także rodziców z dziećmi, które w tym roku przystąpią do I Komunii Świętej.

Na zakończenie Mszy świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy. Adoracja do godz. 21.00. Następnego dnia, czyli w Wielki Piątek adoracja rozpocznie się o godz. 7.30 i trwać będzie do wieczornych ceremonii.

Wielki  Piątek

To jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (ilościowy i jakościowy), od którego nie ma żadnych dyspens.

O godz. 8.00 – w kościele nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Liturgia Wielkiego Piątku składa się z trzech elementów: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i Komunii Świętej Nabożeństwo rozpoczniemy o godz. 19.00. Obrzędy zakończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie przez całą noc i cały następny dzień, do godz. 19.45 trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Bezpośrednio po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu o podjęcie adoracji prosimy ludzi młodych. Od godz. 22.00 do 8.00 adorację podejmą osoby, które zgłoszą gotowość czuwania zapisując się na listę w zakrystii.

Pomni na słowa gorzkiego wyrzutu Pana Jezusa skierowane w Ogrodzie Oliwnym do apostołów: „nawet jednej godziny nie mogliście ze mną czuwać” – zachęcamy wszystkich do podjęcia takiego umartwienia i czuwania. W modlitewnym skupieniu mogą nam pomóc modlitwy, które znajdziemy w folderach z „Raną Ramienia” , a są w nich oprócz tej modlitwy, jeszcze dwie inne: koronka do krwawych łez Matki Najświętszej i różaniec do siedmiu boleści Maryi. Intencja, którą w tę noc i w tym dniu chcemy w sposób szczególny obmodlić, to zakończenie tej strasznej, toczącej się na Ukrainie wojny i zapanowanie pokoju na całym świecie.

Panów Strażaków – jak co roku – bardzo prosimy o podjęcie warty-czuwania przy „Bożym Grobie”.

Ofiary, które składamy podczas wielkopiątkowej adoracji Krzyża, jak również przez cały dzień w Wielką Sobotę, przeznaczone są na Bazylikę Bożego Grobu w Jerozolimie.

W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna do Bożego Miłosierdzia.

Wielka  Sobota

Cały dzień trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie. Na środku kościoła ustawiony będzie Krzyż – dając możliwość uczczenia Go zwłaszcza tym, którzy nie mogli uczestniczyć w wielkopiątkowych ceremoniach.

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny będzie o godz. 14.00 i 15.00. Przychodząc poświęcić pokarmy, szczególnie jeśli przychodzimy do kościoła z dziećmi, koniecznie wtedy wkalkulujmy czas na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie. Przed poświęceniem pokarmów, tak jak w latach poprzednich, na stopniach ołtarza Miłosierdzia Bożego, czyli po prawej stronie, składamy te skarbonki jałmużny postnej.

Sprawowanie Liturgii Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20.00.

Liturgię rozpoczniemy na zewnątrz kościoła od poświęcenia ognia. Prosimy, aby wierni zgromadzili się przy bramie głównej, przed głównym wejściem do kościoła. Bezpośrednio po poświęceniu ognia, i to jeszcze zanim do środka wejdą kapłani i asysta,  najpierw do świątyni wejdą wierni. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec zaopatrzonych w okapniki.

W Niedzielę Wielkanocną

uczestnicząc w dopołudniowej uroczystej Eucharystii chcemy spotkać Zmartwychwstałego i Żyjącego naszego Pana, chcemy doświadczyć mocy Jego zmartwychwstania poprzez zjednoczenie z Nim  przyjmując Go w Komunii Świętej.

W Wielkanoc, po południu, o godz. 15.00 zapraszamy na uroczyste Nieszpory. Nieszpory te kończą obchody Świętego Triduum.

/pozostałe informacje w zakładce: Ogłoszenia/

Ikonka (obrazek ) do wpisu o obchodach Triduum jest przypomnieniem jak to było w 2020 r.