VI Pogorskie Kolędowanie – 7.01.2018 r.

Na VI “Pogórskie kolędowanie” przybyli ci, którzy pragnęli wspólnie kontemplować i uczcić tajemnicę Wcielenia Słowa Bożego. W tym roku przed ołtarzem, przy betlejemskiej szopce, kolędy zaśpiewali: Voices of M.M., zespół z cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny pod dyrekcją Tadeusza Kraszewskiego, chór Albatesso z Dębowca pod batutą Pawła Moskały oraz Viola Brzezińska z zespołem.

Zespół  Voices of M.M. wykonał kolędy w aranżacji cieszyńskiej, trochę na “góralską” nutę, bardzo żywiołowo. Wszystkich ujęła swoim śpiewem mała solistka oraz muzycy. Kolejni wykonawcy – chór Albatesso – pozwolił wysłuchać wokalnego koncertu kolęd wyciszając publiczność, skłaniając do zadumy, refleksji i kontemplacji tajemnicy Bożego Narodzenia.  Viola Brzezińska wraz z dwoma gitarzystami bardzo delikatnie wprowadziła nas w klimat  wspólnego kolędowania. Artystka tradycyjnym wykonaniem polskich kolęd zachęciła publiczność do śpiewu.

Rodzina “Pogorskiego kolędowania” liczy coraz szersze grono osób i firm, które wspierają to dzieło. Od ubiegłego roku swoim patronatem objęła je także Sylwia Cieślar, wiceprzewodnicząca Sejmiku Śląskiego, która osobiście uczestniczy w kolędowaniu. W gronie słuchaczy znaleźli się: p. Jarosław Klimaszewski – przewodniczący RM Miasta Bielska-Białej, p. Mirosław Sitko – Burmistrz Miasta Skoczów, jego  zastępca – p. Andrzej Bublnicki i p. Beata Macura – sekretarz. Przybyli także przedstawiciele samorządów z Gminy Jaworze:  wójt – p. Radosław Ostałkiewicz, wicewójt – p. Anna Skotnicka-Nędzka i sekretarz – p. Ewelina Domagała. A także wójt Gminy Dębowiec – p. Tomasz Branny. Na kolędowaniu byli również: p. Leszek Miłoszewski – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i p. Julia Raszka – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Skoczowie, którzy są współorganizatorami VI Pogorskiego Kolędowania.

W poprzednim roku datkami zebranymi podczas koncertu  dofinansowany został zakup sprzętu rehabilitacyjnego do wypożyczalni przy parafii w Pogórzu. Taki miał być również cel tegorocznej zbiórki, przeprowadzonej w czasie koncertu przez młodzież ze Szkolnego Koła Caritas. Ks. prob. Ignacy Czader zmienił go, a przyczyniła się do tego Viola Brzezińska, która w ubiegłym roku śpiewała kolędę dla Aleppo. Ks. Ignacy przypomniał uczestnikom koncertu, że ciągle są miejsca, gdzie nie ma pokoju, miłości, ciepła, pewności jutra. Podczas tegorocznego kolędowania wszyscy śpiewaliśmy kolędy dla Aleppo, a datki, które złożyliśmy, będą przeznaczone na pomoc dla mieszkańców Syrii. Nasza parafia także w tym roku przyłączy się akcji Caritas Polska “Rodzina Rodzinie”. „Teraz pomagamy my, kolędując dla Syrii” – mówił ks. Czader, a odpowiedzią na jego słowa była długa i gromka owacja potwierdzająca, że jesteśmy z nim zgodni. W tym momencie doświadczyć można było tego, że uczestnicy kolędowania są gotowi wspierać wspaniałe dzieła, które inicjuje i prowadzi ks. Ignacy: pomoc ludziom potrzebujących bez względu na rodzaj biedy i miejsce zamieszkiwania (Polska, Ukraina, Mołdawia, Syria, ….).

Ks. prob. Ignacy Czader podziękował organizatorom VI Pogorskiego Kolędowania – pani Dorocie Kochman, panom: Dariuszowi Kupce, Marcinowi Machejowi, Mariuszowi Rodenko, Michałowi Augulowi, paniom: Małgorzacie Strządała, Zofii Radomskiej, Danucie Gruszka, Elżbiecie Chruścickiej, młodzieży i wszystkim pozostałym, których nie sposób wymienić ze względu na ich liczbę. Ks. Ignacy podziękował także Sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie, na czele z wiceprzewodniczącą Sejmiku Śląskiego, p. Sylwią Cieślar. Podziękował uczestnikom koncertu, za to że  odpowiedzieli na zaproszenie. Organizatorom pogratulował profesjonalizmu i dobrej organizacji.

Patronat medialny objęły portal: ox.pl i “Gość Niedzielny”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej Galerii.

O VI “Pogorskim Kolędowaniu” jest piękny fotoreportaż na stronie Radia eM: