Wielki Piątek, 30 marca 2018 r.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii.

Rano, o godz. 8.00, na zewnątrz kościoła odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadził Ks. prob. Ignacy. Nabożeństwo to zgromadziło dużą liczbę wiernych, którzy w modlitewnym skupieniu przechodzili od stacji do kolejnej stacji.

O godz. 18.00 rozpoczęło się sprawowanie ceremonii Wielkiego Piątku: Liturgia Słowa, adoracja Krzyża i Komunia Św. Tradycyjnie w naszej parafii podczas adoracji Krzyża wszyscy uczestnicy nabożeństwa podchodzili, aby oddać cześć Krzyżowi Świętemu.

Obrzędy zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie przez całą noc i cały dzień, do wieczornych sobotnich ceremonii, do godz. 19.45 trwała adoracja Najświętszego Sakramentu.

Od 22.00 do 8.00 adorację podjęły osoby, które zgłosiły swoją gotowość czuwania zapisując się na listę. Pomni na słowa Jezusa, słowa wyrzutu skierowane do apostołów w Ogrodzie Oliwnym: „nawet jednej godziny nie mogliście ze mną czuwać” – zaproszeni zostaliśmy do podjęcia umartwienia – czuwania, tym bardziej, że intencji, które powinniśmy obmodlić jest bardzo wiele. Jak co roku strażacy podjęli wartę przy Grobie Pana Jezusa.

Ofiary składane przy adoracji Krzyża zarówno w Wielki Piątek jak i w Wielką Sobotę przeznaczone są na Bazylikę Bożego Grobu w Jerozolimie.

W Wielki Piątek – w odpowiedzi na prośbę Pana Jezusa skierowaną do s. Faustyny – rozpocząła się nowenna do Bożego Miłosierdzia.