XI Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu już za nami

W niedzielę, 6 października, o godz. 17.00 w naszym kościele miał miejsce czwarty a zarazem ostatni koncert z cyklu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze” zatytułowany „Muzyka pełna nadziei”. Wykonawcami koncertu byli: Akademicki Chór Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło, soliści: Magdalena Spytek-Stankiewicz (mezzosopran) i Szymon Szymik (baryton) oraz organista – Paweł Seligman. Chórzyści ustawieni w prezbiterium kościoła w pierwszej części koncertu wykonali trzy krótkie utwory oratoryjne (Craig Courtney – Ukrainian Alleluia, Andrzej Koszewski – Miserere i Lajos Bardos – Libera me). Drugą część koncertu artyści wyśpiewali z chóru kościoła. Było to przepiękne Requiem op. 9 (1947) Maurice Duruflé.

Tradycyjnie na zakończenie koncertu głos zabrał ks. prob. Ignacy Czader, który powiedział:

Tytuł koncertu „Muzyka pełna nadziei” – bardzo adekwatny do tego, co wzbudził. Muzyka i cisza wzbudziły prawdziwą nadzieję i tęsknotę za oglądaniem Prawdziwej Światłości – za oglądaniem twarzą w twarz Pana Boga. Requiem op. 9 Maurice Durufle tchnął ogromną nadzieją, tchnął prośbą o uwolnienie od śmierci wiecznej. Tchnął nadzieją – Lux aeterna – że Pan Bóg zabierze każdego z nas do tego raju – In paradisum.

Ten koncert przebiegł tak szybko, jak jedna chwila. Takie jest życie ludzkie. Jest jak trawa, która rankiem kwitnie a wieczorem więdnie i usycha… Koncert upłynął tak szybko, jak szybko ucieka życie.

Dziękuję wykonawcom za te chwile kontemplacji i modlitwy. Dziękuję za tą wspólną modlitwę.

Naszym zwyczajem jest, że artystów nagradzamy oklaskami i maleńkim prezencikiem w postaci różańców. Dzisiaj podczas Mszy świętych wspominałem, co o różańcu mówił Bł. Bartłomiej Longo, że jest to łańcuch łączący człowieka z Bogiem, ze wszystkimi aniołami i jest ocaleniem od napaści piekła. Te różańce są na pamiątkę obecności w naszym kościele.

Dyrygent powiedział, że mamy prawdziwy skarb. I nie mówił to o naszych organach, ale o Panu Organiście. Pan Paweł zaprasza artystów, którzy pociągają nas do wielkich przeżyć artystycznych i duchowych. Panie Pawle jestem Panu za to wdzięczny.

Koncertu wysłuchała bardzo licznie zgromadzona publiczność. Byli to nasi “stali” słuchacze i było też bardzo wiele osób, które przyjechały specjalnie, aby posłuchać wspaniałego wykonania Requiem Durufle.

Słuchacze naszych koncertów przychodzą, aby nacieszyć się chwilami wypełnionymi piękną muzyką, która wraz z wystrojem naszej świątyni tworzy niezwykłą przestrzeń do wyciszenia, kontemplacji i modlitewnej zadumy a także, aby włączyć się w nurt dziękczynienia Bogu za piękno stworzenia i niepojęty dar życia i odkupienia.

 W imieniu organizatorów „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze 2019” dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Seligman podsumował koncert finałowy i cały tegoroczny festiwal słowami:

 Zakończyła się tegoroczna, 11. już edycja “Wieczorów muzyki organowej i kameralnej w Pogórzu”. W tym roku, podczas czterech koncertów gościliśmy w naszym kościele – oprócz organistów – także saksofonistę, trębacza, harfistkę oraz chór.

W niedzielę, 6 października odbył się koncert finałowy tegorocznej edycji festiwalu. Był to koncert inny niż wszystkie do tej pory, tym razem bowiem usłyszeliśmy chór i organy w monumentalnym Requiem op. 9 Maurice Duruflé. Duży, 60-osobowy Akademicki Chór Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło oraz soliści: Magdalena Spytek-Stankiewicz (mezzosopran) i Szymon Szymik (baryton) dali pokaz nie tylko wokalnego kunsztu, ale też wielkiej muzycznej wrażliwości. Partię orkiestry, do wykonania na organach powierzono mojej skromnej osobie. Był to dla mnie wielki zaszczyt, ale też i ogromne muzyczne wyzwanie, akompaniament organowy tej mszy nie należy bowiem do łatwych.

Czy wypadało, by forma Requiem – mszy żałobnej – zabrzmiała w tak podniosłym i uroczystym dniu, jak dzień 8. rocznicy poświęcenia pogórskiej świątyni? Być może niektórzy słuchacze przed koncertem zadawali sobie to pytanie. Myślę jednak, że po wysłuchaniu tego wzruszającego dzieła, zauważyli, iż zarówno liturgiczne teksty, jak i przepiękna muzyka doskonale pasowała do uczczenia tego ważnego święta. Oczywiście, słuchając mszy Requiem Duruflé’go, myśleliśmy o zmarłym ks. Proboszczu Stanisławie Gawlasie, o zmarłych kapłanach posługujących w pogórskiej świątyni, o zmarłych budowniczych i fundatorach naszego kościoła. Ale też – słuchając tego chyba najbardziej “optymistycznego” Requiem, jakie powstało w historii muzyki – mogliśmy usłyszeć i niemal namacalnie “dotknąć” Boga, władcy dziejów, Pana historii oraz Króla Pokoju.

Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Skoczów oraz Starostwu Powiatowemu w Cieszynie za wsparcie jedenastej już edycji naszego festiwalu. Słowa uznania dla poszczególnych osób, które przyczyniły się do pomyślnego przeprowadzenia kolejnej już edycji naszego festiwalu pragniemy rozpocząć od wielkich podziękowań ks. proboszczowi Ignacemu Czaderowi. To on jest pomysłodawcą i dyrektorem naczelnym naszego festiwalu. Kiedyś – wręcz osobiście – włączył się w sprowadzenie pięknych organów piszczałkowych do naszego kościoła; teraz – pragnie, by nasz instrument “żył” także poza liturgią, służąc podczas koncertów czy egzaminów dyplomowych uczniów klas organów ze szkół muzycznych z Bielska i Cieszyna. Dzięki jego inspiracjom, pomysłom i życzliwości możemy organizować kolejne sezony koncertowe, a kościół w Pogórzu stał się już także jednym z ciekawszych akustycznie kościelnych miejsc koncertowych w naszym regionie!

Dalej podziękowania kierujemy do osób, które w różny sposób pomagały przy organizacji tegorocznej edycji: p. Krystynie Pietrzyk za wszelką pomoc organizacyjną, zwłaszcza za pisanie wniosków o dofinansowanie do gminy i powiatu, a następnie za ich rozliczanie; Tomaszowi Barcikowi za opiekę nad instrumentem i przygotowanie go do każdego koncertu; Paniom na probostwie za przygotowanie posiłków dla wykonawców poszczególnych koncertów i panu kościelnemu. Dziękujemy również Łucji Buławie, Mateuszowi Mikołajczykowi, Danielowi Strządale i Tomaszowi Telakowskiemu – którzy byli rejestratorami na koncertach oraz p. Michalinie Kałużny za poprowadzenie koncertu finałowego. Podziękowania kierujemy również do p. Piotra Góreckiego oraz p. Joanny Wątorek z Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Skoczowa za robienie zdjęć podczas  koncertów i pomoc w promocji festiwalu.

Ogromne podziękowania należą się też publiczności – swoją obecnością na koncertach dajecie Państwo dowód, że organizacja naszego festiwalu ma sens! Już dziś zapraszamy na koncert inauguracyjny XII edycji „Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej” – 3 maja 2020 roku.