XIII “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej” – koncert “W kręgu dwóch kultur” – 3.10.2021

W niedzielę, 3 października, o godz. 17.30 – świętując 10 rocznicę konsekracji naszej świątyni – wysłuchaliśmy pięknego koncertu zatytułowanego “W kręgu dwóch kultur”. Repertuar koncertu połączył w sobie elementy muzyki typowe dla dwóch odmiennych kultur muzycznych: żydowskiej  oraz chrześcijańskiej, a osobą scalającą te dwa muzyczne światy w tematyczną całość jest osoba Maryi, powołanej z narodu izraelskiego na Matkę Syna Bożego oraz świadka i wiernego wyznawcę Chrystusowej nauki. Wysłuchaliśmy pieśni wypełnionych nostalgią, rozbrzmiewających średniowiecznym chorałem czy szeroką majestatyczną frazą. Były to kompozycje o odrębnej stylistyce i różnorodnej ekspresji, powstałe na przestrzeni historii od średniowiecza po wiek XX.

W programie znalazły się religijne utwory chóralne kompozytorów takich jak: J. Arcadelt,  F. Mendelssohn – Bartholdy, S. Rachmaninow, J. Świder, A. Koszewski, C. Dufay, R. Applebaum, G. Aldem. Program dopełnił cykl Five hebrew love songs Erica Whitacre’a na chór, skrzypce i fortepian oraz utwory instrumentalne w wykonaniu Małgorzaty Koby (skrzypce) oraz Doroty Zaziąbło (fortepian).

Zadanie współfinansowane zostało ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursów dotacyjnych na rok 2021.

Wykonawcami koncertu był Bielski Chór Kameralny pod kierownictwem prof. Beaty Borowskiej. Chór rozpoczął działalność w maju 1993 r. pod patronatem Bielskiego Centrum Kultury. Skupia osoby o różnych profesjach, pasjonatów sztuki chóralnej. Zespołem od momentu powstania kieruje Beata Borowska, zaś indywidualną emisję głosu chórzystów kształtuje Barbara Bałda solistka Opery Śląskiej w Bytomiu. W ciągu 27 lat swojej działalności Bielski Chór Kameralny podejmował wiele ambitnych wyzwań,  koncertując  m.in. we Włoszech, w Niemczech, w Grecji,  na Malcie, w Turcji, w Chinach, Kanadzie, Tajlandii, czy w Wietnamie.  Jest zdobywcą jedenastu Grand Prix w ramach ogólnopolskich   i międzynarodowych konkursów, a także laureatem wielu prestiżowych nagród chóralnych.

Prof. Beata Borowska ukończyła z wyróżnieniem wydział Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach  w klasie prof. zw. Jana Wojtachy. Od 2004 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Dyrygentury Chóralnej tejże uczelni. Jako doświadczony chórmistrz uczestniczy w pracach jury oraz prowadzi warsztaty chóralne. Swoją działalność artystyczną realizowała z zespołami chóralnymi Studium Nauczycielskiego nr 2 w Bielsku – Białej (w latach 1988-1992; czołowe miejsca w ogólnopolskich przeglądach). Od 1993 roku kieruje Bielskim Chórem Kameralnym. Jest laureatką wielu ważnych nagród dyrygenckich. Za szczególną działalność artystyczną Beata Borowska została wyróżniona: Odznaką Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” (2008), Nagrodą im. Stanisława Moniuszki” przyznaną przez Międzynarodową Kapitułę   za szczególne zasługi na rzecz społecznego ruchu muzycznego  (2011). NAGRODĄ PREZYDENTA MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ „IKAR 2013” za wybitną dotychczasową działalność artystyczną.

Dorota Zaziąbło – pianistka pochodząca z Bielska-Białej, absolwentka wydziału Jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli. W kręgu jej zainteresowań, oprócz muzyki jazzowej, znajduje się również bossa nova, gospel, soul, r’n’b czy reggae, co zadecydowało o niezwykle bogatej współpracy z najwybitniejszymi muzykami w Polsce i poza jej granicami. Należą do nich Beata Przybytek, Beata Bednarz, Kuba Badach, Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, Natalia Niemen, Norris Garner, Philip Carter, Wayne Ellington, Colin Williams i wielu innych. Dorota Zaziąbło zajmuje się także aranżacją, kompozycją oraz produkcją muzyczną. Jest laureatem wielu pianistycznych konkursów zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej, jak i jazzowej.

Małgorzata Koba- absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego Katowicach w klasie skrzypiec Kazimierza Skowronka, laureatka wielu konkursów skrzypcowych. Ukończyła mistrzowskie kursy pod okiem Krzysztofa Śmietany (Guildhall School w Londynie) oraz Magdaleny Rezler-Niesiołowskiej (Hochshule for Musik  we Freiburgu). Współpracuje ze stowarzyszeniem Opera Kameralna oraz znakomitymi zespołami takimi jak: Orkiestra Akademii Bethovenowskiej, Orkiestra Muzyki Nowej, Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Śląska.