XIII “Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze”, 3.05.2021

 Koncert poetycko-muzyczny  “Korowód Madonn” w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu, 3 maja 2021, godz. 18.00.

  „Idą z głębi czasu i z głębi świata…”. „Idą ulicami, polami, polami i wszystkimi drogami…” Idą poprzez ogrom ludzkiego doświadczenia. Madonny. „Korowód Madonn” – pod takim właśnie  tytułem w dniu 3 maja br. zaprezentowany  został przez Bielskie Towarzystwo Muzyczne  koncert poetycki w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu.

W kilku odsłonach przesunęły się przed naszymi oczyma różne ich wcielenia. Przewodniczką tego niezwykłego korowodu było  to najważniejsze: Madonna, ludzka Matka Boga, przywołana w wierszu Romana Brandstaettera „Anioł Pański” jako prolog  i klamra kompozycyjna całego koncertu. Potem – tuż za nią, w odsłonie pierwszej poszły Madonny z obrazów, kapliczek i kościołów. Spotkaliśmy  więc i Tę z  Jasnej Góry, i Tę z Wilna i tę z Ostrej Bramy – tak bardzo związane z naszą tradycją. Za nimi postępowały  te z łąk, pól i przydrożnych kapliczek, te będące uosobieniem samej Natury – dawczyni życia – wyczarowane przez poetycką wyobraźnię Jerzego Harasymowicza. Pojawiła się Madonna – piękna kobieta,  wniebowzięta dzięki darowi macierzyństwa.

Z głębi świata i czasów wyszła do nas ta współczująca, będąca wsparciem i ukojeniem dla więźniów świata drutów kolczastych, ginących w walce, tych, których pochłania czas grozy, przywołana przez poezję Twardowskiego, Gałczyńskiego i Baczyńskiego. I ta – współodczuwająca i wspierająca człowieka współczesnego, który wpada czasem w pułapkę własnego umysłu.

Te wszystkie przywołane w koncercie wizerunki tworzą jeden Absolut Matki – dawczyni życia i wszechogarniającej miłości. Ten, który rozpoznaje się we wszystkich matkach, a wszystkie matki świata rozpoznają się w nim. My wszyscy zaś uciekamy się do niego.

Zarówno recytowane teksty jak i  wykonane utwory muzyczne stworzyły harmonijną całość.  Koncert wywołał  wiele wrażeń, wzruszeń i refleksji.

Prezentowane utwory:

– poetyckie: Romana Brandstaettera, Jana Twardowskiego, Jerzego Harasymowicza,  Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

– muzyczne:

F.Schubert- Ave Maria; P.Mascagni- Ave Maria; G.Caccini- Ave Maria; St.Moniuszko-” O Maryjo, bądź pozdrowiona”;  A. Adam-“Głos duszy”; F.Rączkowski- Bogarodzico; Bach- Siciliana; M.Sawa-“Matko Najświętsza ,do serca Twego”

Wykonawcami koncertu byli: Artur Pierściński – recytacje; Ewa Bąk – fortepian; Dorota Parzyk – flet; Grażyna Kośmider – dobór wierszy i słowo wstępne

 Grażyna Kośmider ,Sabina Muras

 Koncert  był współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursów dotacyjnych na rok 2021.

Serdecznie dziękujemy.