Koncert inaugurujący XII edycję “Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej – Pogórze”- 3 maja 2020, g. 17.00

Koncert organowy w czasie pandemii? Tak!

Tytuł mojego artykułu brzmi może nieco przewrotnie, czy wręcz prowokująco… Ale myślę, że dobrze oddaje to, czego udało się ostatnio dokonać w pogórskiej parafii.

W kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu, nieprzerwanie od 2009 roku organizowane są Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku organizacja kolejnej, już dwunastej edycji festiwalu stanęła pod znakiem zapytania. Powodem stała się oczywiście pandemia koronawirusa. Obostrzenia sanitarne spowodowały, iż większość zaplanowanych na ten rok w Polsce czy wręcz na całym świecie imprez kulturalnych i sportowych została odwołana bądź przełożona na następny rok.
W Pogórzu jednak udało się zorganizować tegoroczną edycję festiwalu. Udało się to przede wszystkim dzięki pracy i samozaparciu ks. proboszcza Ignacego Czadera oraz pani Krystyny Pietrzyk, którzy zdecydowali, że spróbują “zawalczyć” w urzędach o tegoroczne koncerty – przynajmniej w wersji on-line. Ostatecznie zarówno Urząd Miasta Skoczowa, jak i Starostwo Powiatowe w Cieszynie wydało zgodę na organizację XII edycji “Wieczorów” w wersji on-line – lub w wersji “tradycyjnej” (czyli z udziałem publiczności), jeśli w kolejnych miesiącach sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie.

3 maja, o godzinie 17:00, jak co roku, miał miejsce koncert inauguracyjny. Tym razem był to jednak koncert szczególny i inny niż wszystkie poprzednie. Prof. Elżbieta Karolak z Poznania wykonała recital organowy w pustym pogórskim kościele. Publiczność – tak licznie gromadząca się zazwyczaj na naszych muzycznych wydarzeniach – tym razem wysłuchała koncertu w swoich domach, siedząc przed telewizorami, komputerami, tabletami czy też smartfonami. Był to koncert niezapomniany. Elżbieta Karolak wykonała błyskotliwe utwory J. S. Bacha, W. A. Mozarta, ciekawą Fantazję Jasnogórską M. Sawy oraz brawurową III Symfonię Organową Feliksa Nowowiejskiego, zwaną “Lurdzką”. W utworze tym ciągle pobrzemiewała melodia znanej pieśni “Po górach, dolinach”. W pierwszej części utworu słyszeliśmy ją w wersji nieco powściągliwej, czy wręcz smutnej; później – w części drugiej – brzmiała ona już bardziej odważnie, by w finale symfonii wręcz “wybuchnąć” radością.

Podziękowania za pomoc przy organizacji koncertu pragnę zacząć od Księdza Proboszcza Ignacego Czadera – pomysłodawcy i dyrektora naczelnego naszego cyklu koncertowego – za każdy pomysł, za wszystkie sugestie dotyczące naszego festiwalu, jak również za wszelkie dobro i życzliwość, jakimi darzy wykonawców naszych muzycznych wydarzeń. Dziękuję z całego serca pani Krystynie Pietrzyk – za skuteczne “pertraktacje” z wydziałami Urzędu Miasta Skoczów i Powiatu Cieszyńskiego odpowiedzialnymi za granty, aby koncert/-y/ mógł się odbyć korzystając z transmisji on-line /bez obecności publiczności/. Pragnę też bardzo serdecznie podziękować Miastu Skoczów oraz Starostwu Powiatowemu w Cieszynie – nie tylko za to, iż już dwunasty rok wspierają nasz festiwal. Dziękuję im przede wszystkim za odważną decyzję nieodwoływania naszych tegorocznych koncertów! W czasie pandemii, nawet duże wojewódzkie miasta często “kasują” całe edycje wielkich festiwali artystycznych. Tymczasem na naszej ziemi cieszyńskiej są instytucje, które potrafią podejmować decyzje trudne i odważne! Bardzo im za to dziękuję! Podziękowania pragnę skierować również do p. Arkadiusza Brodocza, który specjalnie skonfigurował naszą kamerę internetową, dostosowując ją do potrzeb koncertu. Czuwał on także nad jakością połączenia internetowego. Dziękuję też Tomaszowi Barcikowi oraz jego współpracownikom za opiekę nad instrumentem i przygotowanie go do każdego koncertu; Paniom na probostwie za przygotowanie posiłków dla wykonawców i panu kościelnemu. Podziękowania kieruję również do p. Piotra Góreckiego z portalu ox.pl oraz p. Joanny Wątorek z Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Skoczowa za robienie zdjęć podczas  koncertów i pomoc w promocji festiwalu.

Ogromne podziękowania należą się też naszej publiczności – swoją liczną obecnością przed ekranami daliście nam Państwo dowód, że organizacja naszych koncertów – nawet w wersji on-line – ma sens! Już dziś zapraszam na drugie wydarzenie tegorocznej edycji festiwalu. W niedzielę 21 czerwca, tradycyjnie o godz. 17:00 odbędzie się koncert wokalno-organowy. Tym razem wystąpią dla nas znakomici wykonawcy z Wrocławia: Joanna Zawartko (sopran) oraz Łukasz Romanek (organy). W programie m.in. J. S. Bach, G. Bizet, L. Vierne.

w imieniu organizatorów

dyrektor artystyczny festiwalu
Paweł Seligman